Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Prezydenci Polski i Węgier w Kielcach. Rozmawiali „w cztery oczy”

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Prezydenci Polski i Węgier w Kielcach. Rozmawiali „w cztery oczy”

Kielce / 22 marca 2019 / Tekst

Prezydenci Polski i Węgier wraz z małżonkami uczestniczą w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach. Po oficjalnym powitaniu doszło do spotkania „w cztery oczy” głów obu państw.

Punktualnie o godzinie 14 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach odbyła się ceremonia powitania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Janosa Adera wraz z Pierwszymi Damami. Asystę honorową zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie doszło do spotkania par prezydenckich w budynku WDK.

Prezydenci mieli także możliwość rozmowy „w cztery oczy”, podczas której wymienili poglądy na najważniejsze tematy w kontekście stosunków polsko-węgierskich. Podczas spotkania poruszono kwestie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z infrastrukturą energetyczną i drogową.

Ostatnim punktem wizyty prezydentów w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury była specjalna konferencja prasowa. – Cieszę się, że jesteśmy w Kielcach. W tym historycznym mieście, chociażby w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kielce są wpisane w tradycję Pierwszej Kompanii Kadrowej, w tradycję piłsudczykowską, ale również w wielką tradycję wielkiej przyjaźni polsko-węgierskiej. To właśnie tutaj według legendy królewicz Emeryk miał zostawić na Świętym Krzyżu relikwie Krzyża Świętego i stąd nazwa Gór Świętokrzyskich oraz województwa świętokrzyskiego – tłumaczył prezydent Andrzej Duda.

Z kolei prezydent Janos Ader zwrócił uwagę na współczesny wymiar współpracy między naszymi państwami. – Ważnym elementem przygotowania się do dzisiejszego spotkania było przyjrzenie się naszym stosunkom gospodarczym. Szczerze powiem, że zaskoczyły mnie pozytywnie te najświeższe dane. Warto pogratulować Polsce za wyczyn jaki dokonała. Pamiętamy z jakimi problemami borykała się w latach 90., a teraz jest to dynamicznie rozwijający się kraj – zauważył.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna