Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce

Kielce / 26 lutego 2019 / Tekst

Michał Bednarski, Alicja Fojcik, Aleksandra Klusek-Gębska, ks. Jan Oleszko, Ewa Parkita, Włodzimierz Pawlik, Wojciech Rokita, Stanisław Rupniewski, Jarosław Skulski i Arkadiusz Szostak to laureaci Nagrody Miasta Kielce za 2018 rok. Jury przyznało też dwa wyróżnienia zbiorowe. Otrzymali je Letni Klub Śniadaniowy oraz Studio Tańca i Stylu "Rewanż".

W tym roku do kieleckiego ratusza wpłynęło 37 propozycji kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia. Nagrodzonych zostało 10 osób i dwie instytucje. Laureaci przedstawieni zostali podczas uroczystej gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.

- Nie spodziewałam się tej nagrody. Jest to dla mnie szczególne wyróżnienie. Prowadzę teatry dziecięce i młodzieżowe na terenie Kielc, głównie przy kościele św. Jadwigi. Robię to z pasji, z miłości do sztuki, literatury i teatru, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. To, że zostałam dostrzeżona i wyróżniona tą nagrodą, jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem - mówi Aleksandra Klusek-Gębska.

Stanisław Rupniewski nie ukrywa, że liczył na tę nagrodę od kilku lat i cieszy się, że doczekał tej chwili. - Ta nagroda jest dla mnie wyjątkowa. Tak sie składa, że od 50 lat jestem kielczaninem z wyboru, a od 30 lat szefem dynamicznie działającej w systemach bezpieczeństwa firmy. Te dwa jubileusze się pięknie złożyły i ta nagroda smakuje szczególnie. Myślę, że nie tylko dla mnie, ale także dla pozostałych laureatów jest to ogromne wyróżnienie, ale i doping, żeby nadal pracować dla naszego miasta, bo są nowe wyzwania i kierunki wyznaczone przez życie - stwierdza.

- Przyjmuję tę nagrodę z ogromną wdzięcznością i pełnym szacunkiem, ale wprowadza we mnie trochę rozdźwięk, ponieważ tworzymy Kościół wprost i jakiekolwiek oczekiwanie na wdzięczność jest nie na miejscu. Dlatego nie umiem się na takich scenach znaleźć, a że ludzie zauważają moją pracę, to może jest dobre dla owocu, a nie dla tego, który rozdaje - tłumaczy ks. Jan Oleszko.

Nagrody Miasta Kielce przyznawane są od 1995 roku. Ich celem jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród dotychczasowych laureatów są przedstawiciele świata biznesu, naukowcy, wybitni artyści, literaci oraz społecznicy. Do tej pory przyznano 247 nagród, w tym 20 zbiorowych, przyznawanych instytucjom.

Po wręczeniu nagród przed publicznością wystąpił Włodek Pawlik Trio.

Nagrody indywidualne otrzymali:

Michał Bednarski - zawodnik sportowych walk rycerskich, członek kadry narodowej Polski, drużynowy mistrz świata i dwukrotny drużynowy wicemistrz świata oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski. Popularyzator tradycji oręża polskiego, zaangażowany w edukację historyczną poprzez działalność w Klubie Historycznym „HIRD”, organizator a także uczestnik pokazów i rekonstrukcji historycznych promujących nasz region.

Alicja Fojcik - w czasie wojny angażowała się w działalność Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Była więźniarką obozów  koncentracyjnych w  Ravensbruck, Buchenwaldzie i Bergen Belsen. Jest członkinią m.in. Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, Byłych Więźniów Politycznych. Niestrudzony świadek historii i propagatorką wiedzy o II wojnie światowej. Aktywnie współpracuje z kieleckim Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, przekazując pamiątki wykorzystywane w organizowanych ekspozycjach.

Aleksandra Klusek – Gębska - nauczyciel, wychowawca świetlicy szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Organizuje i prowadzi amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające na terenie naszego miasta w Zespole Szkól Katolickich, Szkołach Podstawowych Nr 32 i 39, Zespole Państwowych Szkół Muzycznych oraz w Parafii św. Józefa Robotnika i świętej Jadwigi Królowej. Pisze scenariusze i reżyseruje przedstawienia, w których nawiązuje do historii, legend, tradycji, a także ważnych problemów społecznych.

Ks. Jan Oleszko - rektor Klasztoru Pallotynów na Karczówce. Inicjator prac renowatorskich i rewitalizacyjnych w Klasztorze, na które pozyskał fundusze zewnętrzne. Działacz charytatywny, współorganizator biegów sportowych dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Wspiera dziewczęta trenujące piłkę ręczną w Stowarzyszeniu Korona Handball oraz chłopców z grup młodzieżowych Stowarzyszenia VIVE. Działalność Księdza Rektora łączy pokolenia i wszystkich ludzi bez względu na ich pochodzenie, wykształcenie czy światopogląd. Nieceniony znawca oraz przewodnik po Ziemi Świętej.

Ewa Parkita - pedagog, muzyk, wicedyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Brała udział w przygotowaniu i wystawieniu spektaklu „Wódz”, a także wielu koncertów rocznicowych. Członek Chóru Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Angażuje się w działalność charytatywną, organizując koncerty w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych oraz prowadząc warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży, studentów i nauczycieli. Autorka ponad 80 publikacji naukowych. Wielokrotnie brała udział w wydarzeniach artystycznych, propagujących muzykę sakralną. W czasie pontyfikatu Jana Pawła II trzykrotnie uczestniczyła w koncertach dla Ojca Świętego w Watykanie. Wraz z chórem występowała w koncertach kolęd i pieśni polskich dla Polonii w Paryżu, Wilnie, Mediolanie, Wiedniu i wielu innych europejskich miastach. Obok pracy dydaktycznej prowadzi działalność publiczną, organizacyjną i naukowo-artystyczną, wykraczającą poza zakres jej zawodowych obowiązków. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Włodzimierz Pawlik - pianista i kompozytor jazzowy, jedyny polski laureat międzynarodowej nagrody Grammy w kategorii jazz  za płytę „Night in Calisia”. Zdobywca wielu polskich prestiżowych nagród w tym: Fryderyka, Nagrody TVP Kultura, Koryfeusza Muzyki Polskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor muzyki do filmów „Rewers”, „Wrony”, „Pora umierać” oraz uczestnik i gwiazda wielu renomowanych festiwali jazzowych na całym świecie. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną w kraju i za granicą.

Wojciech Rokita - doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista położnictwa i ginekologii, współtwórca i kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor wielu prac naukowych. Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W klinice, którą kieruje wdrożył system opieki prenatalnej, który trwale zmniejszył wskaźniki umieralności okołoporodowej noworodków. Dzięki temu woj. Świętokrzyskie z ostatniego miejsca w Polsce w statystyce umieralności noworodków w ostatnich 3 latach uplasowało się dwukrotnie na II i III miejscu. Wyniki te są porównywalne z wiodącymi krajami Europy. Pan Wojciech Rokita swoją nagrodę przekazuje na cele realizowane przez Fundację „Kochaj mnie po prostu”.

Stanisław Rupniewski - przedsiębiorca w branży BHP, ochrony przeciwpożarowej i systemów bezpieczeństwa, Prezes zarządu przedsiębiorstwa „SUPON”. Przez 16 lat Radny Rady Miasta Kielce. Autor nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz nowych technologii w ochronie przeciwpożarowej w Polsce i Europie. Z jego inicjatywy reaktywowano Forum Gospodarcze Województwa Świętokrzyskiego. Zaangażowany w działalność na rzecz niepełnosprawnych, chorych i potrzebujących.

Jarosław Skulski - kierownik Działu Edukacji Filmowej i Działalności Kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Animator działalności kina studyjnego „Fenomen”, które dzięki jego pracy zostało włączone do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Członek Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Pomysłodawca „Świętokrzyskich Spotkań Filmowych”, Przeglądu „Historia w filmie”, a także trzech edycji ogólnopolskiej „Akademii Filmu Polskiego”. Swoje działania kieruje do wszystkich grup wiekowych. Do stałych projektów, realizowanych od lat w kinie „Fenomen” należą przeglądy „Widnokrąg Dobrego Kina”, „Świętokrzyskie Lato Filmowe”, „Kino na leżakach”, „Europejski Dzień Kina Artystycznego”, a także pokazy filmów niemych z muzyką na żywo, pokazy przedpremierowe, pokazy specjalne. Ponadto kino od lat prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy „Fenomen”.

Arkadiusz Szostak - reżyser, animator i menadżer kultury, autor i szef produkcji koncertów i widowisk artystycznych, zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Stulecie odzyskania Niepodległości stało się pretekstem do stworzenia w ubiegłym roku cyklu niezwykłych koncertów zatytułowanych „100 na 100: Pod Lilii Znakiem”, które obejrzała blisko 15 000 publiczność na terenie całego kraju. Z wykształcenia jest dziennikarzem i politologiem, w latach 2001-2012 był właścicielem agencji artystycznej. W swojej karierze zawodowej związany był z Kieleckim Centrum Kultury, Radiem Eska, Radiem Tak, Domem Kultury „Zameczek”. Obecnie zatrudniony jest w ZHP Chorągwi Kieleckiej jako pracownik socjalny i specjalista ds. pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej’.

Nagrody zbiorowe otrzymali:

Letni Klub Śniadaniowy  - nieformalna trzyosobowa grupa którą tworzą Marta Lis, Kasia Kędzierska oraz Magda Śledź. Klub działa na rzecz integracji społeczności lokalnej, aktywizacji mieszkańców i ożywienia przestrzeni publicznej. Działalność Klubu rozpoczęła się trzy lata temu od organizowania „Śniadań na trawie” w kieleckim Parku Miejskim. Kolejne świetne inicjatywy to „Międzypokoleniowa Potańcówka” na Rynku czy „Wakacje z Letnim Klubem Śniadaniowym”, skierowane do różnych grup wiekowych oraz społeczności sąsiedzkich. Na początku września 2017 roku Klub zorganizował huczne dwudniowe „Pożegnanie Dworca PKS”.

Studio Tańca i Stylu „Rewanż - w bieżącym roku Studio obchodzi 25 - lecie pracy artystycznej. W ramach studio działają dziecięce i młodzieżowe grupy taneczne, odnoszące sukcesy na arenie międzynarodowej. Łącznie zdobyli już 16 złotych medali mistrzostw świata w różnych kategoriach tanecznych. Zespoły uczestniczą również w produkcjach scenicznych i telewizyjnych, reprezentują Kielce na ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeniach, promując nasze miasta i region.

Z wydarzeń, w których zespoły taneczne Rewanżu zapewniały oprawę taneczną można wymienić m.in.: galę finałową Miss Polonia i Miss Ziemi Świętokrzyskiej, „Złota Setka”, „Skrzydła”, plebiscyty: „Lekarz Roku”, „Belfer Roku”, „Kobieta przedsiębiorcza”. Ponadto podczas imprez: Świętokrzyska Nagroda Jakości, charytatywny koncert „Razem możemy więcej” oraz mecze Vive Kielce.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna