Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Potrzebne pieniądze na remont teatru

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Potrzebne pieniądze na remont teatru

Kielce / 09 września 2018 / Tekst

W ciągu miesiąca Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie miał pełną dokumentację, która pozwoli na rozpoczęcie remontu budynku, w którym obecnie mieści się teatr. Po zakończeniu tego sezonu artystycznego instytucja planuje przeprowadzkę do Wojewódzkiego Domu Kultury.

 

- W Kielcach nie ma zbyt wielu budynków takiej jakości, jakiej jest ten, w którym mamy siedzibę. Jest to na tyle ważna inwestycja, że warto zaangażować różnego rodzaju instytucje w zebranie środków potrzebnych do wyremontowania tego budynku - uważa Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Teatr wystąpił do Regionalnego Programu Operacyjnego o dotację i przeszedł pozytywnie pierwszą część procedur. Pod koniec roku ma być rozpisany konkurs na środki norweskie i teatr chce w nim wziąć udział. Niestety, nawet jeżeli uda się zdobyć dodatkowe środki, to i tak braknie pieniędzy na realizację inwestycji.

- Wysłaliśmy pismo do pani wojewody z prośbą o wsparcie i interwencję u premiera. Liczymy na to, że będzie mógł wesprzeć nasz projekt, który jest istotny dla województwa. Odbyliśmy również rozmowy z Ministerstwem Kultury i padła wstępna propozycja, że od 2020 roku byłoby możliwe współprowadzenie, co stworzyłoby możliwości prawne do ewentualnego wsparcia finansowego remontu. Wszystkim zależy na tym, żeby remont się zaczął, żeby miasto i województwo miały nowoczesny teatr wykonany ze smakiem i dużą kulturą - mówi dyrektor Kotański.

Po zakończeniu bieżącego sezonu artystycznego teatr planuje zmienić siedzibę i przenieść się do Wojewódzkiego Domu Kultury. Jednak, jak podkreśla dyrektor, wiele zależy od władz województwa.

Koszt remontu budynku szacowany jest na kwotę 70 milionów złotych. Termin realizacji zależy od tego, jak będzie wyglądać jego finansowanie. - Jeżeli będziemy mieli wszystkie środki to myślę, że udałoby się go zakończyć w ciągu trzech lat, a jeżeli okaże się, że trzeba etapować projekt, to ten czas na pewno się wydłuży - dodaje dyrektor.

 

ZOSTAW KOMENTARZ