Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Porozumienie dla rozwoju innowacyjności

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Porozumienie dla rozwoju innowacyjności

Kielce / 10 kwietnia 2019 / Tekst

Porozumienie o współpracy naukowo - badawczej z Instytutem Biopolimerów i  Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Instytutem Przemysłu Skórzanego w Łodzi wchodzącymi w skład powołanej na początku kwietnia Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisał dziś Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dzięki tej umowie przedsiębiorcy zyskają bezpośredni dostęp do kadry naukowej, a środowisko akademickie będzie miało szansę na komercjalizację wiedzy.

Rządowa Sieć Badawcza Łukasiewicz skupia 38 niezależnie dotychczas działających instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Połączenie ich ułatwi kontakt świata biznesu z kadrą naukową. – Przedsiębiorcy uzyskają do polskiej nauki przez jedno okienko. Zyskają jednak też na tym naukowcy. Każdy instytut, który nawiąże współpracę, czy to z przedsiębiorcami, czy na przykład z uczelniami, ma równocześnie dostęp do potencjału kadrowego i laboratoriów i projektów, które może zrealizować z całą siecią. To prawie 8 tysięcy pracowników, z czego prawie 2 tysiące to naukowcy – wyjaśnia dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Jak mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego , podpisanie porozumienia ułatwi wykorzystywanie potencjału drzemiącego w kadrze naukowej uczelni. – Mamy już bardzo precyzyjnie sformułowane programy badawcze i programy współpracy, które będziemy wkrótce ubierać w dwustronne umowy. Będą one związane z wykorzystaniem naszego potencjału w celu wdrożenia nowych produktów o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Chodzi też o to, żeby uniwersytet był miejscem, w którym nie uprawia się tylko nauki w obszarze fundamentalnym, ale również żeby coraz więcej obszarów badawczych kończyło się wdrożeniami przemysłowymi – mówi profesor Jacek Semaniak.

W promowaniu innowacyjności pomóc mogą również vouchery na innowacje. – To środki finansowe na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw potrzebujących usług doradczych. Najmniejsze opiewają na 25 tysięcy złotych, średnie na 150 tysięcy złotych i największe nawet do miliona złotych kierowane do konsorcjów. To bardzo ważne środki dla instytucji otoczenia biznesu. Tworzy się płaszczyzna współpracy dla tego środowiska w naszym regionie – informuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego już ogłosił nabór wniosków  na to wsparcie. W pierwszej puli przeznaczonych zostanie na nie 4 miliony złotych. Docelowo na tę formę dofinansowania  rozwoju będzie przeznaczonych 51 milionów złotych do wykorzystania do 2023 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna