Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Pomnik Wołyński w Kielcach? Chcą tego organizacje patriotyczne

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Pomnik Wołyński w Kielcach? Chcą tego organizacje patriotyczne

Kielce / 11 lipca 2019 / Tekst
Pomnik Wołyński w Kielcach? Chcą tego organizacje patriotyczne Fot.www.pava-swap.org

O postawienie w Kielcach Pomnika Rzezi Wołyńskiej będą zabiegać organizacje patriotyczne naszego miasta. Monument autorstwa Andrzeja Pityńskiego jest gotowy,  został odlany dwa lata temu i obecnie znajduje się na terenie Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych, czekając nową lokalizację.

Pierwotnie pomnik miał stanąć w Jeleniej Górze. Tam zabiegali o to Kresowiacy, jednak po jakimś czasie z pomysłu zrezygnowano ze względu na brak zgody władz miasta. Jako kolejną lokalizację wskazano Toruń, jednak i tam nie doszło do jego odsłonięcia. Od pewnego czasu pomnik stoi w miejscu jego odlania, czyli w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Jego fundatorem i właścicielem jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Dziełem Andrzeja Pityńskiego zainteresowali się członkowie organizacji patriotycznych z naszego miasta, którzy uważają, że umiejscowienie go w Kielcach byłoby wspaniałą inicjatywą. – Nie może on znaleźć swojego miejsca, ponieważ wszelkie inicjatywy blokowane są przez samorząd. Spróbujemy go zagospodarować u nas. Starania o to już trwają. Jesteśmy w kontakcie z GZUT – zapewnia Andrzej Łącki, ze Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach.

Pomnik przedstawia okrucieństwo zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Ma wysokość 14 metrów i jest w kształcie orła. Na dole znajduje się rodzina w płomieniach, zaś u góry nabite na trójząb dziecko.

Gotowa rzezba pomnika

Fot.www.pava-swap.org

ZOSTAW KOMENTARZ