Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Pomnik na Kadzielni zostanie zburzony?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Pomnik na Kadzielni zostanie zburzony?

Kielce / 12 stycznia 2018 / Tekst

Być może już niedługo jeden z bardziej znanych pomników w Kielcach zostanie zburzony. Chodzi o monument Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne na kieleckiej Kadzielni, który według nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej powinien zniknąć z przestrzeni miejskiej.

Stanął, żeby uczcić 35. rocznicę powstania Polski Ludowej. Widnieje na nim głowa między innymi żołnierza Armii Czerwonej w hełmie z czerwoną gwiazdą. Dlatego też w związku z nowelizacją ustawy dekomunizacyjnej nie powinien istnieć w obecnej formie. Ustawa skróciła termin wyznaczony na usunięcie pomników upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm albo inny ustrój totalitarnego z 22 października tego roku na 31 marca. Co oznacza, że niedługo Instytut Pamięci Narodowej będzie musiał zdecydować czy zburzyć pomnik. - Pytanie czy trzeba go zburzyć, czy wystarczy coś w nim zmienić. On się już wpisał w krajobraz naszego miasta i byłbym ostrożny. Jeśli taka będzie decyzja IPN-u czy pani wojewody, to będziemy musieli zburzyć - mówi prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Każdy przypadek będzie trzeba jednak zbadać oddzielnie i być może zamiast wyburzać, będzie trzeba usunąć z inskrypcji tą treść, która w jakiś sposób kojarzy się z nobilitowaniem systemu komunistycznego. - Nie ma jeszcze decyzji, ale prawdopodobnie wystarczy zdjąć z niego komunistyczne symbole - uspokaja Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik IPN w Kielcach. - Czy chodzi o burzenie pomnika, czy chodzi o burzenie pamięci? Jeśli chodzi o burzenie pomnika to nie burzyć, a pamięć - przepracować. Ten pomnik nie jest jednoznacznie poświęcony pamięci złych czynów i złych ludzi. Nie można o nim czarno-biało powiedzieć, że powinien zniknąć z krajobrazu. To nie jest taka pamięć, którą można wyrzucić z naszej historii - tłumaczy Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Jak na razie trwa zbieranie informacji, gdzie w regionie znajdują się monumenty mające symbolizujące czasy komunizmu. Na liście znajduje się obecnie ponad 30 takich miejsc.

pomnik

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna