Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Politechnika pomaga chronić świętokrzyskie dobra kultury

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Politechnika pomaga chronić świętokrzyskie dobra kultury

15 maja 2018 / Tekst

Studenci z Politechniki pomogą chronić walory świętokrzyskich i nadnidziańskich parków krajobrazowych. Ich wiedza będzie wykorzystywana m.in. do inwentaryzacji obiektów budowlanych znajdujących się na terenach chronionych i nie tylko. Porozumienie w tej sprawie podpisali: prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej i Adam Jarubas, marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Zarówno marszałek, jak i  rektor Politechniki podkreślają, że podpisane porozumienie przyniesie obopólne korzyści. - Politechnika jest zainteresowana, żeby tworzyć przestrzeń dla młodych naukowców,  którzy będą  mogli wyjechać w teren, robić analizy i ekspertyzy na miejscu, a tym samym doskonalić swój warsztat inżynierski. Nam zależy, żeby wykorzystać potencjał uczelni w opracowaniu  niezbędnych ekspertyz, które posłużą jako punkt wyjściowy do planowania potrzebnych  inwestycji - powiedział  marszałek Adam Jarubas.

Prof. Wiesław Trąmpczyński podkreśla, że Politechnika chętnie współpracuje z władzami regionalnymi przy różnych projektach, ostatnie porozumienie jest jednak szczególnie ważne.  - Dotyczy ono dóbr kulturowych. Dla mnie to piękna rzecz, że możemy pomóc, a  przy okazji organizować i uczestniczyć w ciekawych praktykach, robić interesujące ekspertyzy wyjątkowych budynków, bo tych drewnianych, czy starych stacji. To z pewnością będzie ciekawa przygoda - powiedział rektor.

Jak informuje prof. Grzegorz Świt, kierujący Zakładem Diagnostyki i Konstrukcji Mostowych na uczelni, naukowcy i studenci z Politechniki Świętokrzyskiej pierwsze kroki we współpracy z władzami województwa mają już za sobą. Pomagają przywrócić dawną świetność Ciuchci Expres Ponidzie. - Dzięki porozumieniu między Politechniką i Urzędem Marszałkowskim oraz współpracy między naszymi poszczególnymi katedrami na Wydziale Budownictwa i Architektury od dwóch miesięcy wykonywaliśmy inwentaryzację ośmiu obiektów, które znajdują się na trasie ciuchci Ponidzie. Nasz zespół  opracował też dwa projekty, które pomagają w rewitalizacji, czyli zastąpią stare podpory. Są  też opracowywane projekty nowych rozwiązań, które mają za zadanie obniżyć koszty użytkowania, zwiększyć trwałość i bezpieczeństwo, ale co najważniejsze zachować jak najbardziej oryginalny charakter tej kolejki, która jest jednym z najciekawszych żywych rozwiązań przemysłowych na naszym terenie - powiedział prof. Świt.

Porozumienie umożliwi naukowcom z Politechniki sprawować także nadzór naukowy nad inwestycją.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna