Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Dni NCN w Kielcach

Kielce / 09 maja 2017 /

Przed nami  piąta edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. Po raz pierwszy wydarzenie odbywać się będzie w Kielcach. Na uczestników czekają warsztaty oraz sympozjum „Znaczenie systemu grantowego dla poprawy jakości badań w Polsce” z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina – zapowiada Piotr Burda, rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

418 firm z dwudziestu krajów świata prezentuje swoją ofertę na 23. Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego "Autostrada-Polska".

Kolejne Krzyże Wolności i Solidarności trafiły do wyjątkowych opozycjonistów antykomunistycznych. Tym razem do grona wyróżnionych państwowym odznaczeniem cywilnym trafiło 13 osób, które na terenie dawnego województwa kieleckiego sprzeciwiały się komunistycznemu terrorowi. - Po wielu latach doceniamy tych, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę. Ci ludzie ryzykowali wiele. Byli więzieni, tracili pracę, a czasem nawet życie. To nam pokazuje historia takich osób jak bł. Jerzy Popiełuszko czy Stanisław Pyjas – mówił dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Czy 20 milionów złotych przeszło koło nosa Teatrowi im. Stefana Żeromskiego w Kielcach? Poseł Krzysztof Lipiec poinformował, że kielecka scena nie wystartowała w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20. Z tego źródła teatr mógł pozyskać część pieniędzy na remont zabytkowej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza.

W Kielcach rozpoczęła działalność nowa i zarazem największa przychodnia - Świętokrzyskie Centrum Medyczne Artmedik. W dawnym budynku  SHL przy ulicy Robotniczej 1 znalazło się kilkanaście gabinetów a w nich między innymi: lekarze rodzinni, ortopedzi, okuliści, chirurdzy, kardiolodzy czy fizjoterapeuci.

Co jest ważne podczas wycieczki szkolnej? Na pewno zapakowany najpotrzebniejszymi rzeczami plecak i atrakcje turystyczne. Jednak podstawą dobrej atmosfery jest bezpieczeństwo. A do tego przyczynia się również sprawność autokaru, którym dzieci podróżują w świat. Stan pojazdu i kondycję kierowców codziennie będą sprawdzać policjanci i inspektorzy w punkcie kontroli, który otwarty został na parkingu Kolporter Areny.

Niezwykła podróż do krainy prądu czeka na kielczan do jutra na Placu Wolności. Stanęła tam Planeta Energii – mobilne centrum nauki.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie ronda Czwartaków. Od dziś pojedziemy inaczej.

Hospicjum w Kielcach już od dawna funkcjonuje, lecz potrzebuje ono wsparcia. O tym przekonywali wolontariusze i przedstawiciele Caritas diecezji kieleckiej podczas Marszu Żonkila. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały również dzieci, ponieważ konieczność opieki nad osobami schorowanymi należy wpajać od najmłodszych lat.

Świętokrzyskie Centrum Medyczne Artmedik przy ulicy Robotniczej w Kielcach zaprasza na dzień otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek w godzinach od 9 do 18.

Pierwszy egzamin obowiązkowy już za nimi. Maturzyści podeszli do matury z języka polskiego. Na poziomie podstawowym musieli się zmierzyć z analizą tekstów Antoine’a de Saint Exupery’ego, Stanisława Wyspiańskiego i Kazimierza Wierzyńskiego. Absolwenci II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach decydowali się na pisanie rozprawki, a do zadania z analizy wiersza nawet nie zaglądali.

Synoptycy ostrzegają przed burzami.Synoptycy z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-BIP w Krakowie ostrzegają mieszkańców województwa świętokrzyskiego brzed burzami. W czwartek wystosowali ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Kielczanie i mieszkańcy regionu na różne sposoby mogli się włączyć w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Nie zabrakło propozycji sportowych, kulturalnych czy rozrywkowych. Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w stolicy regionu już przed południem.

- Dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego. Było triumfem polskiego konstytucjonalizmu. Konstytucja 3 Maja, która gruntownie zmieniła ustrój Rzeczypospolitej należy bez wątpienia do najjaśniejszych i najlepiej znanych kart naszej historii – mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Część oficjalna wydarzenia odbyła się przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim w Kielcach.

Strona 6 z 645

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay