Zapiecek
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Trwają obchody 71. rocznicy pogromu kieleckiego, organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.  W samo południe prezydent Kielc Wojciech Lubawski i wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą ofiarom pogromu, która znajduje się przy ulicy Planty 7.

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 25 nowych, hybrydowych autobusów. Wartość kontraktu wyniosła 55 milionów złotych. 

Kolejne ofiary komunistów pochowane w bezimiennych grobach w lesie koło Zgórska zidentyfikowane. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Fundacja Niezłomni, która prowadzi prace poszukiwawcze wręczyła noty identyfikacyjne rodzinom Piotra Pecela i Jana Wosińskiego. Zostali oni zamordowani 28 stycznia 1949 roku w okolicach Zgórska.

Relacje polsko-żydowskie w XX wieku są tematem konferencji naukowej zorganizowanej w Kielcach przez tutejsze biuro IPN i Instytut Historii UJK. Spotkania historyków z różnych stron odbywają się w Przystanku Historia przy ulicy Warszawskiej. W programie znalazło się 30 referatów badaczy z Warszawy, Krakowa, Łodzi czy Białegostoku.

Kielecki Urząd Miasta złożył wniosek o dofinansowanie unijne III etapu rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc. W ramach inwestycji urzędnicy zakładają przebudowę skweru im. Ireny Sendlerowej, poprawę zagospodarowania ul. Bodzentyńskiej i placu Świętego Wojciecha, adaptację byłej synagogi na potrzeby Centrum Lalek, remont ulicy Głowackiego oraz połączenie ul. Silnicznej z ul. Warszawską. 

Wojewódzki Szpital Zespolony planuje kolejną inwestycję. Jak informuje Anna Mazur- Kałuża, rzecznik lecznicy, w odpowiedzi na potrzeby pacjentów w kompleksie placówki powstanie pochylnia, która ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Pieniądze na ten cel przyznał Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.

Trwają obchody 71. rocznicy pogromu kieleckiego, które zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Przez kilka ostatnich dni w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu oglądaliśmy filmy dotyczące zbrodni sprzed lat, w tym między innymi nagradzany obraz „Przy Planty 7/9” w reżyserii Michała Jaskólskiego, Lawrence’a Loewingera. Swoje spojrzenie na kwestie pogromu kieleckiego pokażą także historycy.

Grupy rekonstrukcyjne z Warszawy, Gdańska, Tychów i Radomia prezentowały swoje wyposażenie podczas 5. konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego, który odbył się na dziedzińcu przy Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Wśród uczestników tej rywalizacji nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, współorganizatora wydarzenia. Nagrodzone zostały najciekawsze elementy wyposażenia polskiej armii z czasów II Rzeczpospolitej odtwarzane przez pasjonatów dawnych militariów z różnych stron kraju.

Po wypadku dostawczego busa na węźle Kielce-Północ utrzymują się utrudnienia w ruchu - informuje Straż Pożarna.

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami w Warszawie prezentował na Wzgórzu Zamkowym portal internetowy zapisyterroru.pl. To projekt, w ramach którego zostały zebrane i opublikowane w przystępnej formie zeznania świadków na temat zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej. Dokumenty pochodzą jeszcze z czasów PRL.

Kilkaset tuningowanych samochodów z całego świata, pokazy driftu czy kaskaderskie popisy motocyklowe – to tylko część atrakcji jakie czekają na gości VI edycji Dub IT Tuning Festiwal, które przez weekend odbywa się w Targach Kielce. 

Sześć tematycznych stref a w nich takie atrakcje jak zjazd na tyrolce, wspinaczki, spacer po linie, pokazy akrobatyczne. Dodatkowo, kajaki, gimnastyka sportowa i przeróżne smakołyki. To wszystko czekało na gości trzeciej edycji najbardziej ekstremalnego wydarzenia w Kielcach pod nazwą Kadzielnia Sport Festiwal.

Były dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Janusz K. i przedsiębiorca Andrzej K. oskarżeni o sześć przestępstw. Chodzi między innymi o straty sięgające przeszło 1 miliona złotych. Akt oskarżenia przeciwko panom Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód skierowała do Sądu Okręgowego.

Kolejne rezultaty badań genetycznych przedstawi w OMPIO Fundacja Niezłomni. Rodziny dwóch osób zamordowanych przez komunistów w lesie koło Zgórska otrzymają noty identyfikacyjne. Między innymi pod Kielcami wykonywano egzekucje na przedstawicielach podziemia antykomunistycznego osadzonych w więzieniu przy ulicy Zamkowej. Komuniści swoje ofiary po kryjomu chowali w bezimiennych grobach.

Strona 4 z 654

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Zapiecek