Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Dyrektor powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Kłopoty z historią” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Tematem prezentacji będą prace nad tworzeniem ekspozycji w dawnym więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta kieleccy radni podjęli decyzję o zakupie 1,5 hektarowej działki przy ulicy Wrzosowej. Są to tereny, które władze miasta zamierzają przeznaczyć pod inwestycje. 

Conrad nadal aktualny

Kielce / 23 marca 2017 /

Jaki obraz środkowej Afryki wyłania się z prozy Josepha Conrada i na ile sytuacja z przełomu XIX i XX wieku jest już przeszłością? Między innymi nad tym zagadnieniem zastanawiali się uczestnicy sesji naukowej poświęconej twórczości Józefa Konrada Korzeniowskiego.

Wystawa pt. „Jan Paweł II w obronie życia człowieka” odsłonięta zostanie w holu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W ten sposób wojewoda Agata Wojtyszek wraz ze swoim zespołem włącza się w obchody Narodowego Dnia Życia ustanowionego przez Sejm RP na dzień 24 marca.

Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21 kibice i wolontariusze pojadą za darmo komunikacją miejską. Projekt uchwały w tej sprawie został przyjęty jednogłośnie przez kieleckich radnych. 

Pomimo tego, że w zeszłym tygodniu zapadła decyzja o powstaniu Portu Centralnego nadal nikt z władz rządowych nie wymienia kandydatury Obic jako tej, gdzie przyszłe lotnisko miałoby powstać. To jednak nie odstrasza prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego, do tego, żeby nadal lobbować za swoim pomysłem. 

Charytatywny mecz siatkówki

Kielce / 23 marca 2017 /

Mecz między nauczycielami a uczniami kieleckiego ZDZ pod hasłem "Gramy dla hospicjum" odbędzie się w czwartek (23.03) w hali przy ul. Żytniej.

Jednym z głównych tematów jutrzejszej sesji rady miasta będzie prawdopodobnie budowa lotniska w Obicach. Choć szansę na jego powstanie są nadal niewielkie to miasto chce przejąć  dokumentację od spółki Port Lotniczy Kielce. 

Ponad dwa miliony złotych będzie kosztowała gruntowna przebudowa schroniska dla zwierząt w Dyminach. Urzędnicy mają już praktycznie komplet potrzebnych dokumentów, a w drugiej połowie maja zamierzają ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę. 

Remont jednego z najpopularniejszych skwerów w Kielcach u zbiegu ulic Sandomierskiej i Źródłowej stoi pod dużym znakiem zapytania. Problemem są pieniądze na wykonanie przebudowy. 

Przypominamy o możliwości dokonania tzw. wstecznego ubezpieczenia. Dzięki temu osoba, która w momencie korzystania ze świadczeń medycznych  spełniała przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną, ale nią nie była, nie będzie musiała zwracać kosztów swojego leczenia poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gwarantuje to znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.  

Nową drukarkę 3D zapowiada kieleckie stowarzyszenie SIT Polska, czyli dawny FabLab. Tym razem innowacyjni konstruktorzy z regionu świętokrzyskiego pracują nad urządzeniem, które wydrukuje tynk i płaskorzeźby. Prawdopodobnie będzie to jedyne tego typu maszyna na świecie. W wersji prototypowej drukarka SKRIBI o wymiarach 2 na 3 metry z ruchomą głowicą pracować będzie w systemie czarno-białym.

Kielczanie wydrukowali w drukarce 3D najwyższą na świecie rzeźbę przedstawiającą człowieka i ustanowili tym samym rekord Guinnessa. Chodzi o model piłkarza Roberta Lewandowskiego, który mierzył ponad 3 metry. Studio FabLab działające na Wzgórzu Zamkowym monumentalny wydruk zaprezentowało we wrześniu zeszłego roku, a teraz odebrało certyfikat potwierdzający to dokonanie.

Właściciele zabytkowego Pałacyku Zielińskiego po latach uregulowali prawa spadkowe i zamierzają sprzedać obiekt. Jego pozyskaniem zainteresowane są władze miasta.

Strona 2 z 632

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay