Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO

Na antenie: Tak wierzę
Katarzyna Bernat
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Będzie reforma

Kielce / 09 stycznia 2017 /

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy edukacyjne. Reforma zakłada między innymi likwidację gimnazjów, przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Szykują się więc zmiany zarówno strukturalne, jak i personalne. 

W niedzielę Kielce były jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i w Europie. Normy pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 zostały wielokrotnie przekroczone. Według ogólnopolskich badań w 70% źródłem zanieczyszczeń są kotły, którymi mieszkańcy ogrzewają swoje domy. Władze miasta widzą problem, ale podkreślają, że mają związane ręce – Nikogo nie zmusimy do kupna nowego pieca – mówi prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Uczniowie kieleckiego „Ekonomika” wyróżnieni w konkursie ministra spraw wewnętrznych i administracji pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność”. Zadaniem młodzieży było stworzenie ciekawego spotu filmowego.

W związku z wysokim zanieczyszczeniem powietrza w Kielcach prezydent Kielc Wojciech Lubawski podjął decyzję, że jutro, 9 stycznia, przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich pasażerów będą za darmo. Władze miasta zachęcają do pozostawienia samochodów i korzystania z miejskich autobusów.

Smogowy alarm nad Kielcami. Stolica regionu świętokrzyskiego jest dziś jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. O godzinie 8 rano wskaźnik pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 wynosił 425 μg/m³, natomiast rekord padł o godzinie 5 nad ranem, gdy zarejestrowano wartość 626 μg/m³. Bezpieczna norma to poniżej 200 μg/m³.

W niedzielę, w nocy słupki rtęci w Kielcach i regionie pokazały -24 st. C. Takie warunki pogodowe mogą być śmiertelnie niebezpieczne, w szczególności dla bezdomnych. Na szczęście w najbliższych dniach mróz odpuści. Z kolei w stacji meteorologicznej w podkieleckim Sukowie, aparatura badawcza zanotowała 26,3 st. . pod kreską.

Trzy zniszczone samochody - to efekt pożaru dwóch garażów, do którego doszło przy ulicy Gustawa Morcinka w Kielcach.

- Podczas przesłuchań byliśmy zaskoczeni, że jest tyle osób, którym chce się coś robić… i do tego robić tak pięknie – tymi słowami przewodniczący jury -Leszek Ślusarski podsumował II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Żołnierskie kolędowanie”. W święto Trzech Króli odbyła się uroczysta gala finałowa podczas której zaprezentowali się laureaci tegorocznej edycji konkursu.

Kolejny rok z rzędu kielczanie mogą podziwiać lodospad na kieleckiej Kadzielni. Mrozy w ostatnich dniach sprzyjają powstawaniu "lodowej ściany".

Pod hasłem „Pokój i dobro” ulicami Kielc przeszły Orszaki Trzech Króli. Wydarzenie przyciągnęło na Plac Najświętszej Maryi Panny wiele osób. Wędrówkom mędrców towarzyszył śpiew kolęd.

Są pieniądze na wynalazki

Kielce / 05 stycznia 2017 /

3 miliony złotych to kwota o jaką wystąpiło do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego konsorcjum, w skład którego wchodzi Politechnika świętokrzyska w ramach programu „Inkubator Innowacyjności+”. Wniosek znalazł się na 5. miejscu listy rankingowej.

Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Kielce/świętokrzyskie / 05 stycznia 2017 /

Nie przechodźmy obojętnie obok bezdomnych czy schorowanych i samotnych. To grupy ludzi, które zimą najbardziej narażone są na utratę życia z powodu wychłodzenia. Zwłaszcza teraz, kiedy temperatura na zewnątrz spada nawet do kilkunastu kresek poniżej zera. 

Kolejny rok z rzędu mieszkańcy Kielc będą mogli podziwiać lodospad na kieleckim wyrobisku Kadzielnia.

W 2017 roku miasto wyda na inwestycje prawie 300 milionów złotych. To ponad 100 milionów więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na budowy dróg oraz komunikację. 

Strona 10 z 624

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay