Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Oryginalne ozdoby na giełdzie w "Plastyku"

sobota, 08 kwietnia 2017 23:50 / Autor: Krzysztof Węglarczyk
Krzysztof Węglarczyk

W sobotę (08.04), przy ulicy Radiowej w Kielcach odbyła się kolejna Wiosenna Giełda Prac Uczniowskich w Zespole Państwowych Szkól Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego. Akcja rokrocznie gromadzi wielu nabywców i nie inaczej było również tym razem.

 - Szkolna giełda cieszy się sporym zainteresowaniem i obrosła już w pewną tradycję – tłumaczy Kazimierz Kielian, nauczyciel kieleckiego „Plastyka”.- Dużo osób zaszczyciło nas dzisiaj swoją obecnością i zakupiło prace. To bardzo optymistyczne. Sztuka naszej młodzieży jest potrzebna i ma odzew społeczny. Częściowo są to pastisze robione według autorów, ale wiele prac oryginalnych. Część rzeczy poświęcone jest architekturze miasta Kielce, okolic, własnym fantazjom. Przekrój tematyczny jest spory a prac jest naprawdę dużo – dodaje prowadzący zajęcia rysunku i malarstwa.

Uczniowie wykorzystują umiejętności nabyte podczas szkolnych zajęć. Stąd podczas wystawy podziwiać można było szeroką gamę technik, z których twórcy skrzętnie korzystali podczas tworzenia prac.- Tematyka jest bardzo różna. Wśród naszych specjalizacji znaleźć można: meblarstwo artystyczne, tkaninę artystyczną, ceramikę artystyczną, techniki druku artystycznego, projektowanie, techniki rzeźbiarskie – z każdego działu powstają programowe prace i część z nich jest tutaj sprzedawana – wymienia Kielian.

Pieniądze pozyskane ze sprzedaży szkolnych dzieł, przeznaczane są na zakup materiałów potrzebnych do tworzenia kolejnych prac.. Część dochodów po każdej giełdzie przekazywana jest także na cele charytatywne. - Prowadzimy projekt „Anioły są wśród nas”. To już od wielu lat trwa w naszej szkole. Uczniowie co roku wykonują ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie, czy też na Wielkanoc. Młodzież wykonuje jajka, kwiaty z bibuły, ozdoby z filcu, dekupaże (decoupage). Sprzedają różne rzeczy i przekazują je na projekty charytatywne – podsumowuje szkolny dydaktyk.

Krzysztof Węglarczyk

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO