Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Order Orła Białego dla Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Order Orła Białego dla Żeromskiego

20 listopada 2018 / Tekst

W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego można oglądać Order Orła Białego, którym pisarz został pośmiertnie uhonorowany. Medal z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Medal jest już dostępny dla zwiedzających w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. -Jesteśmy jednym z kilku miejsc w Polsce gdzie pamięć o Żeromskim jest pielęgnowana. Jest to godne miejsce do tego aby to wyjątkowe odznaczenie  się tutaj znalazło, możemy być z tego dumni - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski. -Data prezentacji medalu nie jest przypadkowa ponieważ przypada na rocznicę śmierci pisarza. Jest to odznaczenie pośmiertne, w taki symboliczny sposób chcieliśmy połączyć te daty - dodał dyrektor Kotowski.

W spotkaniu na którym zaprezentowano odznaczenie wziął udział badacz biografii Żeromskiego prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk. -To był wielki pisarz, był to pisarz polskiej inteligencji. Przyświecała mu dewiza mówiąca o tym, że nie można bezczynnie się przyglądać bylejakości, która jest wśród nas, tylko trzeba próbować to jakoś zmienić. Mówił o rzeczach bolesnych, przykrych ale bardzo ważnych - podkreślił prof. Adamczyk. -Taka twórczość wymaga uczciwości, dlatego Żeromskiego można nazwać pisarzem uczciwości - dodał badacz biografii pisarza.  

Stefan Żeromski znalazł się w gronie 25 wybitnych Polaków odznaczonych pośmiertnie najwyższym i najstarszym odznaczeniem państwowym nadawanym za zasługi cywilne dla kraju.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna