Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Order Orła Białego dla Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Order Orła Białego dla Żeromskiego

20 listopada 2018 / Tekst

W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego można oglądać Order Orła Białego, którym pisarz został pośmiertnie uhonorowany. Medal z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Medal jest już dostępny dla zwiedzających w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. -Jesteśmy jednym z kilku miejsc w Polsce gdzie pamięć o Żeromskim jest pielęgnowana. Jest to godne miejsce do tego aby to wyjątkowe odznaczenie  się tutaj znalazło, możemy być z tego dumni - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski. -Data prezentacji medalu nie jest przypadkowa ponieważ przypada na rocznicę śmierci pisarza. Jest to odznaczenie pośmiertne, w taki symboliczny sposób chcieliśmy połączyć te daty - dodał dyrektor Kotowski.

W spotkaniu na którym zaprezentowano odznaczenie wziął udział badacz biografii Żeromskiego prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk. -To był wielki pisarz, był to pisarz polskiej inteligencji. Przyświecała mu dewiza mówiąca o tym, że nie można bezczynnie się przyglądać bylejakości, która jest wśród nas, tylko trzeba próbować to jakoś zmienić. Mówił o rzeczach bolesnych, przykrych ale bardzo ważnych - podkreślił prof. Adamczyk. -Taka twórczość wymaga uczciwości, dlatego Żeromskiego można nazwać pisarzem uczciwości - dodał badacz biografii pisarza.  

Stefan Żeromski znalazł się w gronie 25 wybitnych Polaków odznaczonych pośmiertnie najwyższym i najstarszym odznaczeniem państwowym nadawanym za zasługi cywilne dla kraju.

ZOSTAW KOMENTARZ