Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Ogromne straty w komunikacji miejskiej. Do okolicznych gmin nie dojedziemy po godzinie 22

niedziela, 24 maja 2020 11:03 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

O około 7 milionów złotych zmniejszą się wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej z powodu pandemii koronawirusa. Zarząd Transportu Miejskiego musi szukać oszczędności, które odbiją się na pasażerach.

Wprowadzenie częstszych kursów na wybranych liniach czy uruchomienie trzeciej linii nocnej to tylko część zmian, które miały zostać wprowadzone w tym roku. W obecnej sytuacji plany trzeba mocno zrewidować. W marcu wpływy z biletów były mniejsze o około milion złotych. W kwietniu z szacowanych 3 milionów było zaledwie 350 tysięcy złotych.

– W maju i czerwcu wpływy również będą mniejsze niż prognozowane. Nadal nie wiemy, jak ten rok się zamknie. Ludzie wciąż boją podróżować komunikacją miejską. Dodatkowo w sytuacji, kiedy zniesiono opłaty w strefie parkowania oraz spadły ceny paliwa, pasażerowie zamiast komunikacji miejskiej wybierają prywatne samochody – mówi dyrektor ZTM Barbara Damian.

Sytuacja finansowa będzie miała swoje konsekwencje. Prawdopodobnie zostaną zlikwidowane dwie linie autobusowe, a bardzo możliwe, że ZTM skorzysta z warunków umowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji i zmniejszy liczbę wozokilometrów do możliwej granicy -10 procent.

Trudniej będzie też dojechać do ościennych gmin. Wójtowie rezygnują z niektórych kursów. Zmiany w rozkładach zostały już wprowadzone w gminie Zagnańsk, Miedziana Góra i Górno, Masłów. Większość kursów po godzinie 22 zostanie zlikwidowana.

Choć sytuacja finansowa w komunikacji miejskiej jest kiepska, to ZTM małymi krokami wciąż próbuje zachęcać pasażerów do korzystania z niej. W ostatnim czasie powstały nowe przystanki, m.in. przy ul. Poleskiej, a wkrótce autobusy pojadą w obu kierunkach ulicy Zagórskiej, przez osiedle KSM oraz ul. Żeromskiego.

– Nie rezygnujemy z remarszrutyzacji, którą zaplanowaliśmy wraz z otwarciem dworca autobusowego. Większość zmian zostanie wprowadzona – dodaje Barbara Damian.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO