Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Oddali krew. Bo mają potrzebę pomagania

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Oddali krew. Bo mają potrzebę pomagania

Kielce / 15 marca 2017 / Tekst
Oddali krew. Bo mają potrzebę pomagania fot. kielce.uw.gov.pl

Urzędnicy, żołnierze, policjanci wzięli udział w akcji zbiórki krwi pod hasłem „SpoKREWnieni służbą”. To inicjatywa ogólnopolska. Tym razem mobilny punkt poboru krwi stanął przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach.

Oficer prasowy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych kapitan Kamila Kreis-Tomczak przypominała, że akcja wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Spokrewnieni służbą: to może znaczyć wiele – mówiła. - Uczestnicząc w wydarzeniu odpowiedzieliśmy na apel pani wojewody. My krew oddajemy co miesiąc, ale ta akcja jest szczególna, ponieważ upamiętnia Żołnierzy Wyklętych. To piękny sposób na uczczenie tych ludzi i pokazanie społeczeństwu, że jesteśmy z nimi. Tak jak Wyklęci również przelewamy krew, ale pokojowo. Mamy nadzieję, że to komuś uratuje zdrowie lub życie – mówiła kapitan Kamila Kreis-Tomczak odnosząc się do akcji.

Akcja „SpoKREWnieni służbą” to pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na włączenie się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Cieszę się, że możemy gościć żołnierzy, policjantów, strażaków, pracowników Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy zdecydowali się wziąć udział w tej akcji. Dar krwi jest jednym z najcenniejszych, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi w potrzebie – przypominała wojewoda Agata Wojtyszek.

- W życiu już kilkakrotnie oddawałem krew. Czuję, że to obowiązek moralny każdego zdrowego człowieka. Pomagam innym, tym bardziej, że będąc żołnierzem jestem w grupie podwyższonego ryzyka, więc w przyszłości może sam będę potrzebował krwi – mówił Paweł Zakrzewski, żołnierz z Lublina, który szkoli się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

- To moje drugie podejście do oddawania krwi. Tym razem udało się. Poprzednio na pobranie krwi nie pozwolił stan mojego zdrowia. Na szczęście tym razem mogłam pomóc innym w potrzebie – mówiła Justyna Maćkowiak z okolic Szczecina, żołnierz stacjonujący na Bukówce. Dodawała, że kobiety z jednostki są chętne do oddawania krwi, ale często są odrzucane z powodu niskiego poziomu hemoglobiny. - Krew oddaję, bo chcę pomóc. Naprawdę wielu ludzi jej potrzebuje, w tym też dzieci. W internecie możemy zaobserwować jakie jest zapotrzebowanie na krew – zwracała uwagę Justyna Maćkowiak.

W ramach ogólnopolskiej akcji „SpoKREWnieni służbą” od początku marca zebrano przeszło 700 litrów krwi.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna