kibicuj
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Obchodzimy Dzień Judaizmu
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Obchodzimy Dzień Judaizmu

Kielce/Chmielnik / 11 stycznia 2018 / Tekst
Obchodzimy Dzień Judaizmu Shutterstock

W środę 17 stycznia w Kościele Katolickim obchodzimy Dzień Judaizmu. Z tej okazji w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbędą się kilkudniowe obchody tego święta pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Rozpoczną się one w tę niedzielę o godzinie 15 wykładem Symchy Kellera o historii i filozofii chasydyzmu.

W poniedziałek 15 stycznia o godzinie 18 Instytut zaprasza do udziału w spotkaniu z prof. Janem Grosfeldem ph. „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów”. Badacz wskaże na związki chrześcijaństwa z tradycją judaistyczną i potrzebę dialogu. Wstęp na spotkania jest wolny.

W ramach obchodów nie zabraknie kontaktu ze sztuką. We wtorek 16 stycznia o godzinie 18 obejrzymy monodram Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha”, którego scenariusz powstał na podstawie tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha. Sztuka zwraca uwagę na judeochrześcijańskie korzenie Europy i skłania do refleksji nad problemami moralnymi. Bilety na spektakl w cenie 20zł dostępne są w siedzibie Instytutu przy ul. Planty 7.

We wtorek 16 stycznia obchody Dnia Judaizmu organizuje także Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Spotkanie uwzględniające relacje żydowsko-chrześcijańskie w regionie świętokrzyskim rozpocznie się o godzinie 12 otwarciem wystawy pt. „Kościół wobec Zagłady Żydów na Kielecczyźnie”. Następnie odbędzie się debata o zachęcie Izajasza „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” oraz panel konferencyjny z udziałem historyków. Spotkanie zamknie degustacja potraw inspirowanych kuchnią żydowską.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna