online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Obchodzimy Dzień Judaizmu
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Obchodzimy Dzień Judaizmu

Kielce/Chmielnik / 11 stycznia 2018 / Tekst
Obchodzimy Dzień Judaizmu Shutterstock

W środę 17 stycznia w Kościele Katolickim obchodzimy Dzień Judaizmu. Z tej okazji w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbędą się kilkudniowe obchody tego święta pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Rozpoczną się one w tę niedzielę o godzinie 15 wykładem Symchy Kellera o historii i filozofii chasydyzmu.

W poniedziałek 15 stycznia o godzinie 18 Instytut zaprasza do udziału w spotkaniu z prof. Janem Grosfeldem ph. „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów”. Badacz wskaże na związki chrześcijaństwa z tradycją judaistyczną i potrzebę dialogu. Wstęp na spotkania jest wolny.

W ramach obchodów nie zabraknie kontaktu ze sztuką. We wtorek 16 stycznia o godzinie 18 obejrzymy monodram Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha”, którego scenariusz powstał na podstawie tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha. Sztuka zwraca uwagę na judeochrześcijańskie korzenie Europy i skłania do refleksji nad problemami moralnymi. Bilety na spektakl w cenie 20zł dostępne są w siedzibie Instytutu przy ul. Planty 7.

We wtorek 16 stycznia obchody Dnia Judaizmu organizuje także Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Spotkanie uwzględniające relacje żydowsko-chrześcijańskie w regionie świętokrzyskim rozpocznie się o godzinie 12 otwarciem wystawy pt. „Kościół wobec Zagłady Żydów na Kielecczyźnie”. Następnie odbędzie się debata o zachęcie Izajasza „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” oraz panel konferencyjny z udziałem historyków. Spotkanie zamknie degustacja potraw inspirowanych kuchnią żydowską.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna