Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»O „wyzwolicielach” w OMPiO

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI KIELCE

O „wyzwolicielach” w OMPiO

Kielce / 20 lutego 2019 / Tekst

Jak Armia Czerwona traktowała mieszkańców naszego regionu po „wyzwoleniu”? Jak zachowywali się żołnierze sowieccy w stosunku do ludności cywilnej? M.in. na te pytania starał się odpowiedzieć dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury IPN podczas swojej prelekcji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

„Armia Czerwona a początki władzy komunistycznej na Kielecczyźnie; początku 1945 roku” – tak brzmiał temat wykładu naukowca z Instytutu Pamięci Narodowej. – Skupię się na naszym terenie. Nie będę mówił ogólnie, ale szczegółowo. Postaram się zacytować wiele dokumentów, które mówią o takich sytuacjach. Niektóre z nich są wstrząsające. Wypada powiedzieć, że z Armią Czerwoną mieliśmy do czynienia już podczas wojny polsko-bolszewickiej. Ofiary były ogromne. Już wtedy czerwonoarmiści pokazali swoje okrucieństwo – tłumaczył dr Śmietanka-Kruszelnicki.

Historyk w trakcie swojej wypowiedzi cytował wiele relacji, które świadczyły o bestialstwie żołnierzy sowieckich. – Warto pamiętać, że jeśli chodzi o jednostki NKWD to na terenie Polski było ich więcej, niż w pozostałych krajach Europy Wschodniej. Rosjanie zdawali sobie sprawę z potencjalnego oporu Polaków – zauważył.

Dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki przytoczył przykłady gwałtów, brutalnych morderstw, napadów i zbrodni dokonanych przez Sowietów na terenie naszego regionu. – Przeglądając archiwa nie spodziewałem się, że skala zbrodni była aż tak wielka – przyznał i przypomniał historię związaną z jego rodziną. – Ojciec, który był w Armii Krajowej opowiadał mi jak do jego domu weszło dwóch oficerów. Jeden z nich chciał go zastrzelić, drugi odwiódł go od tego czynu. Nie dochodziłoby jednak do takich sytuacji, gdyby nie przyjście Armii Czerwonej i takie traktowanie przez nią ludności – tłumaczył.

Po prelekcji odbyła się dyskusja z uczestnikami spotkania.

Przypomnijmy, że jutro w Radzie Miasta Kielce będzie miało miejsce głosowanie na temat usunięcia żołnierzy sowieckich z Listy Honorowych Obywateli Miasta.

ZOSTAW KOMENTARZ