Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

O rynku pracy i targach ekologicznych

wtorek, 26 stycznia 2016 11:15 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

O zbliżających się targach EkoFamily oraz sytuacji na rynku pracy rozmawiali uczestnicy konferencji prasowej, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach.

Pierwsza część spotkania była poświęcona targom EkoFamily, które odbędą się w najbliższy weekend. Ma być na nich promowana żywność ekologiczna i produkty przyjazne naturze. Swój asortyment zaprezentuje 12 wystawców zrzeszonych w Sieci Dziedzictwo Kulturalne Świętokrzyskie oraz 15 uczestników projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków. Jak dodaje Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, nasze rodzime produkty będą już niebawem dostępne jeszcze szerszej rzeszy klientów dzięki ich obecności na półkach w hurtowniach „Makro”. - Uczestniczymy w spotkaniach z szefostwem sieci. Chcemy, aby w ich powierzchniach handlowych wprowadzić nasze produkty regionalne. Znalazły się tam już towary spółdzielni z Jędrzejowa, a także wędliny firmy WiR. To bardzo trudny i złożony proces. Trzeba spełnić wiele twardych kryteriów, ale jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie rozmów. Jest ogromna szansa na to, że niebawem na półkach w "Makro" znajdą się kolejne marki - mówi Żołądek.

Dalsza cześć konferencji dotyczyła sytuacji na rynku pracy  i działań, mających zapobiegać bezrobociu. - Przeznaczyliśmy 4 miliony 400 tysięcy złotych na aktywizację 410 osób powyżej 50. roku życia. Należy powiedzieć również o środkach, które będą przeznaczone dla osób do 30. roku życia. Jest to rządowy program "Praca dla młodych". W naszym regionie zostanie utworzonych około 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Wartość programu na najbliższe 3 lata wyniesie 123 miliony złotych - mówi Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

O założeniach projektu „Ferie z WUP-em” skierowanego do młodzieży akademickiej i szkolnej mówiła Anna Stelmach, kierownik Centrum Informacji  i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Proponujemy dwie formy wsparcia. Jedna to indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, z psychologiem, a druga to zajęcia grupowe. Skupiają sie one wokół dwóch tematów: "Autoprezentacja. Wykorzystaj swoje atuty" i "Praca za granicą. Co musisz wiedzieć?" - wyjaśnia Stelmach.

Na konferencji zostały zaprezentowane również wyniki badania „Barometr zawodów”, stanowiącego krótkoterminową prognozę zapotrzebowania na pracowników w 2016 roku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO