Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

O przyszłości energetyki w Targach Kielce

czwartek, 02 marca 2017 14:43 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Niska emisja, jakość powietrza, ekologia i ochrona środowiska. To tematy, którymi żyliśmy przez ostatnie miesiące w związku z zanieczyszczeniem powietrza w regionie. Kończące się dziś Targi Enex sprawiły, że debata wokół nich odżyła.

Zdaniem wielu specjalistów smog  w naszych miastach tworzy się przede wszystkim za sprawą niewłaściwego palenia w domowych piecach. Odpowiedzią na to, by montowane w gospodarstwach kotły cechowały się możliwie najwyższymi standardami emisyjnymi, była Aleja Kotłów. To tam uczestnicy targów mogli dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni dla siebie piec. Targi Enex to również dyskusja o odnawialnych źródłach energii. Zdaniem Marcina Zepa z PGE Dystrybucja S.A. zainteresowanie energią przyszłości jest wśród Polaków coraz większe. – Odpowiadamy za przyłączenie do sieci odbiorców zainteresowanych wytwarzaniem energii elektrycznej. Obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania możliwością lokalnego produkowania energii. Jest to na pewno sposób na obniżenie kosztów – wyjaśnił w rozmowie z naszym reporterem.

Zanieczyszczenie powietrza w dużej mierze pochodzi też ze spalania benzyny i oleju napędowego w samochodach. Antidotum na to ma być rozwój aut napędzanych silnikami elektrycznymi. – Wydaje mi się, że w ciągu najbliższej dekady będzie się to rozwijać bardzo mocno. Jest coraz więcej stacji, w których można naładować samochód. Myślę, że będzie ich jeszcze przybywać - mówi Daniel Kałwiński z BMW ZK Motors w Kielcach.

Na Targach Enex zaprezentowało się niemal 150 firm z Polski, Niemiec, Szwecji i Włoch.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO