Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

O innowacyjności w Targach Kielce

czwartek, 27 października 2016 12:57 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Targi inne niż wszystkie. To określenie chyba najtrafniej opisuje to, co dzieje się w halach wystawienniczych Targów Kielce. Rozpoczęły się tam dziś targi INNOTECH EXPO 2016

Miarą rozwoju jest wynalazczość, a miarą wynalazczości innowacyjność. Innowacyjność ma z kolei szansę istnieć dzięki odważnemu myśleniu. Najlepiej, gdy kształtuje się je już od najwcześniejszych lat. Na targach INNOTECH EXPO odwiedziliśmy strefę młodych wynalazców, w której swoje pomysły zaprezentowali uczniowie świętokrzyskich szkół. - Staram się przekazać moim uczniom, że energetyka odnawialna to technologia znana tak naprawdę od wieków. i jest ona łatwo dostępna. Trzeba po prostu użyć myślenia i zastosować materiały, które są ogólnodostępne. Nasze urządzenia są wykonane z puszek po napojach, fragmentów rur PCV czy z rynien - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Sławomir Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych numer 1 w Końskich.

Jednym z najsłynniejszych wynalazków stworzonych w naszym regionie jest Łazik Marsjański autorstwa naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej. Jednak jego możliwości możemy z powodzeniem zastosować również tu, na Ziemi. - Można tę technologię w bardzo prosty sposób skomercjalizować. Wojsko czy policja już teraz wykorzystuje takie pojazdy do rozbrajania bomb, a także wpuszcza je do miejsc, do których człowiek nie mógłby wejść - wyjaśnił Daniel Włodarczyk, student Politechniki Świętokrzyskiej.

Targi INNOTECH EXPO 2016 są jednak przede wszystkim okazją do tego, by wynalazcy spotkali się z przedsiębiorcami. - Tu spotyka się biznes z nauką. Są tu ludzie, którzy osiągnęli znaczące sukcesy w biznesie i poszukują sensownych sposobów na zainwestowanie kapitału. Mamy nadzieję, że zderzenie tych dwóch światów przyniesie pozytywne rezultaty - powiedziała nam Agata Wojda ze Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które jest organizatorem imprezy.

Targi potrwają do piątku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO