Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Nowa władza, stara dyskusja o Koronę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Nowa władza, stara dyskusja o Koronę

Kielce / 21 lutego 2019 / Tekst

Kolejna gorąca dyskusja na temat Korony Kielce. Tym razem poszło o podniesienie kapitału zakładowego spółki. Tym samym miasto, żeby utrzymało swój udział akcji musi zapłacić klubowi 1,8 miliona złotych.

Obecnie miasto ma 28% akcji. - Korona chce podnieść swój kapitał zakładowy o 6,5 miliona złotych. Żebyśmy utrzymali obecny udział, to musimy zapłacić 1,8 miliona złotych. Pieniądze na proporcjonalny zakup akcji będą pochodzić z długów, które Korona ma względem miasta - mówiła pełnomocnik prezydenta, Danuta Papaj.

Agata Wojda z klubu Platformy Obywatelskiej zaapelowała, żeby radni zdjęli z porządku obrad ten punkt. - Tryb jest co najmniej dziwny. Jeszcze rano nie było projektu w porządku obrad. To na tyle wrażliwa sprawa, że nie powinniśmy jej procedować w takim trybie. Proszę o zdjęcie, po to, żebyśmy mieli szansę dyskutować o tym w merytoryczny sposób - mówiła Wojda.

Danuta Papaj tłumaczyła, że władze miasta zostali powiadomieni o wizycie akcjonariuszy we wtorek, stąd tak nagła decyzja. - Rozmowy na ten temat toczą się od grudnia, a jeśli opóźnimy tę decyzję, to możemy wpędzić Koronę w dodatkowe kłopoty. Mamy do czynienia z akcjonariuszami, którzy nie są na co dzień w Kielcach - podkreślała Danuta Papaj.

Nie przekonało to Wojdy, a do dyskusji włączyli się także radni Prawa i Sprawiedliwości. - Nie chce być ojcem końca Korony. Uważam, że możemy dziś o tym dyskutować - mówił Marian Kubik.

- Właśnie takiej dyskusji i takich argumentów chciałam uniknąć - odpowiedziała Wojda.

Z kolei prezydent Bogdan Wenta przekonywał, że model biznesowy jaki przedstawili akcjonariusze jest ciekawy i racjonalny. - Mają argumenty, które nas przekonują. To jest też sygnał jak chcemy traktować te najbardziej znane kluby w Kielcach. Klub idzie prawidłową drogą, a spotkanie z akcjonariuszami pokazała ciekawą strategię. Z tym może pójść wynik sportowy.  Pamiętajmy, że to nie jest gotówkowe wsparcie tylko bezgotówkowe - mówił Wenta.

Ostatecznie radni wprowadzili do porządku obrad projekt uchwały, nad którym później dyskutowali przez kolejne dwie godziny. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele klubu z Markiem Paprockim, wiceprezesem Korony na czele. Odpowiadał on na szereg pytań radnych. - Większościowy akcjonariusz wystąpił o zwiększenie kapitału, żeby zdjąć balast zadłużenia z poprzednich lat i żeby spółka mogła stać się samowystarczalna - tłumaczył.

Radni dopytywali m.in. o wyskość zadłużenia Korony, plan naprawczy czy ewentualne kolejne dofinansowanie w kolejnych latach. Ostatecznie 19 radnych było za podniesieniem kapitału, troje (Agata Wojda, Katarzyna Zapała i Michał Braun z KO) było przeciw, a jedna osoba (Katarzyna Czech-Kruczek z Koalicji Obywatelskiej) wstrzymała się od głosu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna