Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Nie pozwolą wyciąć lasu przy alei Na Stadion

czwartek, 10 października 2019 20:11 / Autor: Beata Kwieczko
Zaznaczono miejsca planowane do wycinki drzew
Beata Kwieczko

Czy przy alei na Stadion zostanie wyciętych tysiąc drzew na powierzchni ponad pół hektara? Chce temu zapobiec kielecki radny Michał Braun, którego o pomoc w tej sprawie poprosili mieszkańcy miasta. - Nie pozwolimy na to - zapewnia radny i mówi, że już przygotował uchwałę, która ma anulować decyzję o wycince drzew.

- Musimy ratować drzewa, bo jednym z najważniejszych atutów naszego miasta jest zieleń, przyroda i tereny do rekreacji. Nie ma w Polsce drugiego miasta, w którym można by dojechać komunikacją miejską na dwa stoki narciarskie, gdzie mamy kilka rezerwatów przyrody i które jest tak zielone. Dlatego musimy dbać o przyrodę - mówi Michał Braun.

Konferencja odbyła się w Światowym Dniu Drzewa, przez co przeciwnicy wycinki jeszcze bardziej podkreślili konieczność ochrony terenów zielonych. - Nie ma naszej zgody na wycinanie lasu na terenach rekreacyjnych - dodaje Braun.

Uchwała Rady Miasta dotycząca gruntu położonego przy alei Na Stadion została przyjęta we wrześniu 2016 roku. - Pozwala ona na dzierżawę na 25 lat kawałka lasu na Stadionie i wycinkę połowy drzewostanu, który znajduje sie na tej działce. To jest w sumie około tysiąc drzew, które są naszym cennym skarbem. Dlatego przygotowałem uchwałę, która anuluje decyzję z 2016 roku. Po rozmowach z radnymi wiem już, że tę uchwałę podpisze nie tylko Koalicja Obywatelska, ale także klub "Projekt Wspólne Kielce". Liczę także na poparcie kolejnych radnych - tłumaczy radny. Uchwała trafi do Urzędu Miasta w najbliższych dniach.

Przetarg na dzierżawę terenu został już ogłoszony na stronie Urzędu Miasta, ale temat został chwilowo zawieszony ze względu na to, że pojawiły się głosy, iż w lesie znajdują się mogiły z czasów wojny.

las konfa

Wycince lasu sprzeciwiają się mieszkańcy i to właśnie oni zgłosili ten problem radnemu. - Ja i moi znajomi korzystamy z tego miejsca, biegamy tutaj i jeździmy na rowerze. Kiedyś zauważyliśmy, że są tu wykonywane jakieś pomiary geodezyjne i z ciekawości zainteresowaliśmy się tematem. Okazało się, że ktoś może lekką ręką dysponować wspólnym mieniem kielczan i wykarczować pół hektara lasu, z którego korzystają wszyscy. Tutaj jest mnóstwo ścieżek biegowych i rowerowych, korzystają z tego dzieci, które trenują w Kieleckim Klubie Lekkoatletycznym, sportowcy z Korony i Vive. Ten las to nasz skarb i powinniśmy jak najbardziej przyłożyć się do tego, żeby zablokować też na przyszłość takie inicjatywy - mówi Wojciech Gola.

Mieszkańcy miasta chcą też zaapelować do miasta o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, bo obecny dopuszcza budowę tzw. usług z ograniczeniem wysokości budynków do 10 metrów.

Inwestycja mogłaby być zrealizowana nieopodal wyciągu narciarskiego na Pierścienicę. 

stadion1 1500

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO