Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Na Rynku będzie wystawa i odsłonięcie tablicy. Kielczanie uczczą setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

środa, 12 sierpnia 2020 11:57 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy piątek na kieleckim Rynku zostanie odsłonięta tablica poświęcona setnej rocznicy utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy plenerowej "Bij Bolszewika”. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 roku.

Zwrot podatków

Uroczystości  rozpoczną się o godzinie 12 od otwarcia wystawy przygotowanej przez IPN w Kielcach. Ekspozycja jest jednym z elementów obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jej celem jest wskazanie na wkład społeczeństwa polskiego w zwycięstwo nad bolszewikami, jego mobilizację w obliczu zagrożenia ze strony rosyjskich komunistów i różne formy wsparcia udzielane oddziałom walczącym na wschodzie.

– Bitwa Warszawska to osiemnasta najważniejsza bitwa w dziejach świata, ale w świadomości Polaków funkcjonuje w niewielkim stopniu, bo tak naprawdę dopiero poznajemy tę historię – mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – Wydarzenie to ma ogromne znaczenie, bo w 1920 roku zagrożone było ze strony Rosji bolszewickiej dopiero co powstałe państwo polskie oraz zachodnia europejska cywilizacja, a więc to wszystko, co wiąże sie z naszymi chrześcijańskimi korzeniami – dodaje.

Po otwarciu wystawy uczestnicy udadzą się przed budynek urzędu Miasta, gdzie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona setnej rocznicy utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami. Po okolicznościowych przemówieniach złożone zostaną przed nią kwiaty.

Organizatorami uroczystości są Delegatura IPN oraz Urząd Miasta w Kielcach. Wystawę "Bij Bolszewika" będzie można oglądać do końca sierpnia.

Nowy numer!
35/2020 35/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO