Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Myśliwskie atrakcje na Stadionie Leśnym

wtorek, 27 września 2016 16:26 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Shutterstock
Dariusz Skrzyniarz

Kielczanie poznają tradycje myśliwskie. Okazja już niebawem. Na Stadionie Leśnym po raz dziesiąty odbędzie się Hubertus Świętokrzyski. Organizatorzy przekonują, że to wydarzenie promujące ochronę przyrody, a w szczególności łowiectwo, jako jedną z jej form.

Hubertus Świętokrzyski odbędzie się w nadchodzącą niedzielę. Wydarzenie rozpocznie msza święta w kieleckiej katedrze o godzinie 11. Po niej, ulicami miasta przejdzie Parada Świętego Huberta. Na Stadionie Leśnym już od południa czekać będą różne atrakcje. - Będą różnego rodzaju pokazy, począwszy od pokazów mody myśliwskiej czy ptaków drapieżnych. Prezentacja psów myśliwskich to coś, co przyciąga uwagę zwłaszcza najmłodszych - mówi Jarosław Mikołajczyk, szef kieleckiego oddziału Polskiego Związku Łowieckiego. Punktem kulminacyjnym pokazów będzie pogoń za lisem.

Dla gości pikniku upieczone zostaną trzy duże dziki. - Myślę, że kilka tysięcy osób będzie mogło spróbować bardzo dobrej dziczyzny – mówi Jarosław Mikołajczyk.

Jednocześnie promowane będą tradycyjne produkty żywnościowe z siedzi Dziedzictwo Kulinarne – Świętokrzyskie. Niektóre z tych produktów także są owocem pracy łowczych. - Oprócz dzika serwowanego przez łowczego będzie można spróbować również miodów, serów z mleka koziego, krowiego, wędlin wyprodukowanych także z dziczyzny - wylicza Sławomir Neugebauer, dyrektor departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim. 

Wbrew pozorom myśliwi działają na rzecz ochrony środowiska i odbudowę populacji gatunków zwierząt, które w innych rejonach kontynentu już nie są spotykane. Taki też przekaz ma mieć Hubertus Świętokrzyski. - Co ważne, w okresie powojennym, gdyby nie myśliwi wiele gatunków zwierząt już by nie było – przekonuje Sławomir Neugebauer. 

Niedzielny Hubertus Świętokrzyski zakończy się późnym popołudniem.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO