Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

MSPO otwarty. W środę wizyta Prezydenta RP

wtorek, 04 września 2018 13:56 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Bartłomiej Piwoński
Michał Łosiak

Wozy bojowe, śmigłowce, czołgi i symulatory – tak wygląda XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Pierwszego dnia gościem honorowym był Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

624 wystawców z 31 krajów prezentuje się na jednej z największych imprez targowych branży zbrojeniowej w Europie. Wśród nich są przedsiębiorstwa reprezentujące m.in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Kanadę, Węgry, Włochy, czy Litwę. Pawilon amerykański uroczyście otworzył Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.O godzinie 11.30 przed Centrum Kongresowym miała miejsce Inauguracja Roku Szkolnego Klas Mundurowych z udziałem szefa MON.

Uroczystego otwarcia dokonał Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej. – To wielkie wydarzenie o uznanej renomie w Europie. Stanowi świetną okazję, by ocenić kondycję sektora zbrojeniowego, dokonać oceny przebiegu modernizacji wojska, a także żeby zastanowić się nad tym, w którym kierunku się rozwijać. Przemysł zbrojeniowy jest kołem zamachowym gospodarki, o czym świadczą zdobycze techniki, które dziś są używane w życiu codziennym – tłumaczył minister Błaszczak. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Cieszę się, że w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości dużą grupę stanowią polskie przedsiębiorstwa. To ważne dla polskiego społeczeństwa i gospodarki – napisał w swoim liście prezydent.

Polskę na Targach reprezentuje 328 firm, co stanowi ponad połowę wszystkich wystawców. Najwięcej przedsiębiorstw związanych jest z Polską Grupą Zbrojeniową. – Jesteśmy polską firmą zajmującą się dystrybucją sprzętu i uzbrojenia dla wojska i służb specjalnych oraz produkcją i innowacyjnym projektami związanymi z branżą obronną. W naszej ofercie znajdziemy ultralekki moździerz, przygotowujemy się do produkcji pistoletów dla policji. Jesteśmy tu kolejny raz. Wraz z tym rośnie nasze doświadczenia. Odpowiadamy na wymagania naszych partnerów, stąd mamy w ofercie specjalną haubice. Targi mają to do siebie, że są dobrym miejscem do podpisywania umów i rozpoczynania współpracy – mówił Filip Helbik, przedstawiciel jednego z wystawców. W tym roku została zaprezentowana rekordowa liczba śmigłowców, a wśród nich Apache, Black Hawk, czy Głuszec.

W ramach targów zorganizowano również liczne konferencje i debaty dotyczące udziału polskiego przemysłu obronnego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego, wyzwań międzynarodowych, czy zagrożeń.

8 i 9 września będzie nieodpłatnie i bez ograniczeń wieku udostępniona Wystawa Sił Zbrojnych w ramach Dni Otwartych. Atrakcją będą pokazy dynamiczne, strzeleckie oraz sprawnościowe grup operacyjnych.

Na drugi dzień targów zaplanowana jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy.

Zdjęcia z MSPO:

http://em.kielce.pl/galeria/miedzynarodowy-salon-przemyslu-obronnego-czesc-i

http://em.kielce.pl/galeria/miedzynarodowy-salon-przemyslu-obronnego-czesc-ii

http://em.kielce.pl/galeria/wizyta-ministra-blaszczaka-na-targach

http://em.kielce.pl/galeria/inauguracja-roku-szkolnego-klas-mundurowych

http://em.kielce.pl/galeria/otwarcie-mspo

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO