Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

MSPO: Brytyjczycy pokazali wyrzutnię pocisków współtworzoną przez skarżyskie Mesko

wtorek, 08 września 2020 11:47 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Wyrzutnię pocisków CAMM oraz inne systemy obronności pokazały brytyjskie siły zbrojne na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Podzespoły rakiet wykorzystywane w tych wyrzutniach tworzone są przez skarżyskie Mesko.

System stworzony we współpracy z europejskim producentem MBDA będzie proponowany Polsce do systemu obrony powietrznej Narew.

Na ubiegłorocznych targach obronności w Kielcach podpisany został kontrakt pomiędzy MBDA, a Mesko na tworzenie części do systemu. Rakiety już teraz są gotowe do działania. Jak mówi brygadier Daniel Whitham z Brytyjskich Sił Lotniczych, wyrzutnia jest krokiem milowym w rozwoju obronności. Jej zasięg - 25 kilometrów jest trzykrotnie większy, niż w poprzedniej generacji, a jej obsługa jest dziecinnie prosta.

- Przy poprzednich maszynach wszystko trzeba było ustawić manualnie, nawet hydrauliczne podnośniki. Tutaj jedyne, co trzeba zrobić własnoręcznie, to ustawić podnóżki – mówi.

W 2017 roku MBDA podpisało strategiczne partnerstwo z Polską Grupą Zbrojeniową. Dodatkowo Polska jest jednym z dwóch krajów tworzących z Wielką Brytanią Strategiczne Partnerstwo w Bezpieczeństwie.

- Wielka Brytania ma takie porozumienie tylko z Francją i Polską. To pokazuje, jak poważnym partnerem militarnym jest dla Brytyjczyków nasz kraj. Jeżeli Polskie Siły Zbrojne wybiorą MBDA do dalszej współpracy przy systemie Narew, tym więcej pracy będzie w skarżyskim zakładzie Mesko - mówi Jan Grabowski, dyrektor polskiego przedstawicielstwa MBDA.

Decyzja, czy uwzględnić wyrzutnie CAMM w polskim systemie obronności leży obecnie po stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO