Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

MSPO 2020 - oficjalnie otwarte

wtorek, 08 września 2020 16:57 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Pod znakiem koronawirusa i walki z przeciwnościami rozpoczął się tegoroczny 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Pandemia wpłynęła na znaczne zmniejszenie rozmachu jednej z najważniejszych imprez targowych w Europie. W tym roku na MSPO zgłosiło się nieco ponad 160 wystawców, czyli około czterokrotnie mniej, niż w ubiegłej edycji. Nie umniejszyło to jednak znaczenia tych targów – zapewniał w trakcie oficjalnego otwarcia prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń.

- Koronawirus spowodował trudną sytuacją pod względnym epidemicznym i politycznym – mówił. Zapewnił przy tym, że jest optymistą, a MSPO sprzyja rozwojowi obronności, co przekłada się na rządowy plan zrównoważonego rozwoju kraju. Dodał, że kieleckie targi obronności promują polskie firmy i wpływają na tworzenie silnych marek, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Przypomniał też historię targów MSPO.

Podczas otwarcia odczytany został m. in. list od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Głos zabrał także jeden z gości honorowych, brytyjski minister od spraw zamówień obronnych Jeremy Quin, którego kraj w tym roku jest partnerem strategicznym imprezy.

 – Tegoroczne targi obronności są mniejsze jeśli chodzi o ilość, ale większe jeśli mowa o jakości – mówił. – Wielka Brytania stoi u boku Polski jako kluczowi reprezentanci obronności w Europie. To, co nas łączy, to wspólne zagrożenie, jakim jest m. in. cyberterroryzm i plaga dezinformacji. Tym bardziej jesteśmy skłonni do wspólnej walki. Zapewniam was, że opuściliśmy Unię Europejską, ale solidarność z naszymi polskimi partnerami pozostaje niezmieniona, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. MSPO jest okazją na utrwalenie naszej przyjaźni i współpracy. Mamy do zrobienia dużo wspólnych interesów – stwierdził w trakcie otwarcia.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2020 w Targach Kielce potrwa do 10 września.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO