Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Mniej klas powstanie w kieleckich liceach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Mniej klas powstanie w kieleckich liceach

Kielce / 11 stycznia 2019 / Tekst

Mniej oddziałów klasowych, niż rok temu zostanie przygotowanych w kieleckich liceach dla absolwentów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich gimnazjów w nowym roku szkolnym, w którym nastąpi zdublowanie roczników. Mogą też nastąpić problemy z obsadą kadrową – to główne ustalenia, wynikające z dzisiejszego spotkania rodziców z władzami Kielc.

O 6 oddziałów klasowych mniej na rocznik, niż rok temu powstanie w nowym roku szkolnym w kieleckich liceach. W sumie, w związku ze zdublowaniem roczników, w Kielcach powstanie proporcjonalnie o 12 klas pierwszych mniej, niż w ubiegłym roku – wynika z ustaleń przekazanych na spotkaniu władz Kielc z rodzicami. Nie kryli oni rozczarowania z przekazanych przez prezydenta informacji.

– Dla nas stuprocentowa satysfakcja byłaby wtedy, gdyby liczba klas została zdublowana. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie ma takiej możliwości. Każda informacja o zbliżeniu się do podwojenia tej liczby jest więc jak najlepsza – powiedziała Renata Janus, której córka chodzi do trzeciej klasy gimnazjum.

Jak poinformował prezydent Kielc Bogdan Wenta, taki kształt planu przyjęć uczniów powstał w oparciu o konsultacje z dyrektorami. – Oni podpowiadają nam, jakie będą mieli możliwości. To ogromne wyzwanie i myślę, że im więcej będziemy na ten temat rozmawiać, tym łatwiej będzie stworzyć plan obłożenia kieleckich szkół – powiedział prezydent.

 Rozwiązaniem problemu zbyt małej liczby klas mogłoby być na przykład utworzenie w Kielcach nowego liceum lub przystosowanie któregoś z budynków należących do miasta do przeniesienia do niego którejś ze szkół. Jak poinformowała Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta, Kielc na razie na to nie stać. – W zasobach miasta są różne obiekty, które mogłyby poskutkować powstaniem dodatkowych miejsc na przykład w liceach. Na ten moment nie mamy jednak w budżecie pieniędzy na dokonanie bardzo poważnych remontów, a właściwie modernizacji jakiegoś budynku – zaznaczyła Danuta Papaj.

Pomóc by w tym mogło jednak wsparcie finansowe z Ministerstwa Edukacji. Jak poinformowała Danuta Papaj, władze Kielc czekają na takie zobowiązanie. Liczą na nie również rodzice. – Będziemy pisać do pani minister, ponieważ okazuje się, że na tę reformę nie ma pieniędzy. Nie można na przykład wyremontować sal, co mogłoby rozwiązać wiele problemów – powiedziała Magdalena Fogiel-Litwinek z rady rodziców Gimnazjum nr 26 w Kielcach.

Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 28 stycznia na godzinę 17. Piotr Wójcik, Radio eM Kielce

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna