Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Młodzież obejrzała spektakl o Wyklętych

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Młodzież obejrzała spektakl o Wyklętych

Kielce / 01 marca 2019 / Tekst

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego obejrzeli spektakl pt. „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Prezentacja odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.

Widowisko „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” oparte jest na historii jednego bohatera, który walkę z sowietyzacją Polski okupił swoim życiem. Motywem przewodnim opowieści są wydarzenia rozgrywające się na sali sądowej, na której widzowie wcielają się w rolę publiczności podczas procesu żołnierza, oskarżonego o zdradę. Sądzonemu grozi najwyższy wyrok kary.

Pretekstem do opowiedzenia historii jest, błaha z pozoru, współczesna rozmowa między dziennikarzem i jego operatorem. Ekipa filmowa przyjechała w to miejsce, żeby przygotować relację z otwarcia jakiejś wystawy. Wypowiedziane przez dziennikarza słowa uruchomiły pełną skupienia i emocji rozmowę na temat tragicznej historii tego miejsca. Po czasie okazało się, że dziadek operatora właśnie na tej sali został skazany na karę śmierci.

Spektakl rozgrywa się współcześnie i 65 lat temu w sali, w której kiedyś funkcjonował sąd i w salach więziennych. Wszystkie sceny retrospektywne opowiedziane są w formie filmów, wkomponowanych w przestrzeń sceniczną. Uzupełnieniem spektaklu są występy wokalistów, ale współczesne piosenki brzmią zupełnie inaczej w kontekście dramatycznych, wydarzeń historycznych.

- To widowisko można określić mianem spektaklu teatralnego, ale nie do końca. Jest to połączenie gry scenicznej z muzyką, ze śpiewem, są też elementy retrospekcji. Spektakl został nakręcony w piwnicach dawnego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie, gdzie od kilku lat mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i opowiada historię młodego człowieka, który został aresztowany za swoją działalność niepodległościowym i zamordowany. Jest to miejsce szczególne, ponieważ w piwnicach tego gmachu na przełomie lat 40-tych i 50-tych komuniści zamordowali według dzisiejszego stanu wiedzy około 400 żołnierzy wyklętych. W większości zostali oni później pochowani w anonimowych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - relacjonuje dr Marek Jończyk, główny specjalista z Instytutu Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach.

Reżyserem spektaklu jest Mariusz Malec. W widowisku biorą udział m.in. Robert Gonera, Lech Mackiewicz, Jacek Lenartowicz, Olga Szomańska czy Anna Karwan.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna