Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Młodzież obejrzała spektakl o Wyklętych

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Młodzież obejrzała spektakl o Wyklętych

Kielce / 01 marca 2019 / Tekst

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego obejrzeli spektakl pt. „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Prezentacja odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.

Widowisko „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” oparte jest na historii jednego bohatera, który walkę z sowietyzacją Polski okupił swoim życiem. Motywem przewodnim opowieści są wydarzenia rozgrywające się na sali sądowej, na której widzowie wcielają się w rolę publiczności podczas procesu żołnierza, oskarżonego o zdradę. Sądzonemu grozi najwyższy wyrok kary.

Pretekstem do opowiedzenia historii jest, błaha z pozoru, współczesna rozmowa między dziennikarzem i jego operatorem. Ekipa filmowa przyjechała w to miejsce, żeby przygotować relację z otwarcia jakiejś wystawy. Wypowiedziane przez dziennikarza słowa uruchomiły pełną skupienia i emocji rozmowę na temat tragicznej historii tego miejsca. Po czasie okazało się, że dziadek operatora właśnie na tej sali został skazany na karę śmierci.

Spektakl rozgrywa się współcześnie i 65 lat temu w sali, w której kiedyś funkcjonował sąd i w salach więziennych. Wszystkie sceny retrospektywne opowiedziane są w formie filmów, wkomponowanych w przestrzeń sceniczną. Uzupełnieniem spektaklu są występy wokalistów, ale współczesne piosenki brzmią zupełnie inaczej w kontekście dramatycznych, wydarzeń historycznych.

- To widowisko można określić mianem spektaklu teatralnego, ale nie do końca. Jest to połączenie gry scenicznej z muzyką, ze śpiewem, są też elementy retrospekcji. Spektakl został nakręcony w piwnicach dawnego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie, gdzie od kilku lat mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i opowiada historię młodego człowieka, który został aresztowany za swoją działalność niepodległościowym i zamordowany. Jest to miejsce szczególne, ponieważ w piwnicach tego gmachu na przełomie lat 40-tych i 50-tych komuniści zamordowali według dzisiejszego stanu wiedzy około 400 żołnierzy wyklętych. W większości zostali oni później pochowani w anonimowych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - relacjonuje dr Marek Jończyk, główny specjalista z Instytutu Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach.

Reżyserem spektaklu jest Mariusz Malec. W widowisku biorą udział m.in. Robert Gonera, Lech Mackiewicz, Jacek Lenartowicz, Olga Szomańska czy Anna Karwan.

ZOSTAW KOMENTARZ