Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Minister Radziwiłł o sieci szpitali

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Minister Radziwiłł o sieci szpitali

Kielce / 22 czerwca 2017 / Tekst

Od 1 października w całej Polsce zacznie funkcjonować tzw. „sieć szpitali”.   W Świętokrzyskiem niemal wszystkie lecznice zostaną do niej włączone. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił dziś w Kielcach o korzyściach jakie przyniesie ta zmiana. Według niego sieć zapewni lepszą opiekę nad pacjentami. 

 

Wśród najważniejszych zmian, jakie przyniesie sieć szpitali, szef resortu – Konstanty Radziwiłł, wymienił między innymi powołanie w każdym szpitalu sieciowym przychodni nocnej i świątecznej pomocy. – Myślę, że obecnie Szpitalny Oddział Ratunkowy, czy też izba przyjęć nikomu nie kojarzy się dobrze. Tłumy ludzi, często fatalne warunki, i do tego  skrzyżowania dwóch strumieni pacjentów: z jednej strony ciężko chorzy, którzy czekają na przyjęcie do szpitala, a drugiej ci,  którzy z różnych powodów nie zdążyli do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Tak nie może dalej być. Dlatego wprowadzamy proste rozwiązanie: przy izbie przyjęć  czy SORZE  w każdym szpitalu sieciowym ma zostać zorganizowana przychodnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z której będą mogli skorzystać pacjenci z mniej poważnymi dolegliwościami. W ten sposób pacjenci w ciężkich stanach będą mieli szybszy dostęp do lekarza – wyjaśnił minister.  

Drugą ważną  zmianą jest to, że szpitale będą odpowiedzialne za pacjentów także, po ich wypisaniu z lecznicy. Dotychczas, przy wypisie  pacjenci otrzymywali zalecenie kolejnych specjalistycznych konsultacji lub rehabilitacji ale poradni musieli szukać na własną rękę. – To także zmieniamy. Każdy szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale także odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację – uzupełnił minister.

Po wprowadzeniu zmieni się też finansowanie.  Będzie się ono odbywało na zasadzie ryczałtu, który będzie uzależniony od efektywności szpitala. Z kolei te placówki, które z jakiś powodów nie znajdą się w sieci, będą mogły na dotychczasowych zasadach startować w konkursach i ubiegać się o kontrakty na świadczenia medyczne. 

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna