Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Minister Radziwiłł o sieci szpitali

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Minister Radziwiłł o sieci szpitali

Kielce / 22 czerwca 2017 / Tekst

Od 1 października w całej Polsce zacznie funkcjonować tzw. „sieć szpitali”.   W Świętokrzyskiem niemal wszystkie lecznice zostaną do niej włączone. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił dziś w Kielcach o korzyściach jakie przyniesie ta zmiana. Według niego sieć zapewni lepszą opiekę nad pacjentami. 

 

Wśród najważniejszych zmian, jakie przyniesie sieć szpitali, szef resortu – Konstanty Radziwiłł, wymienił między innymi powołanie w każdym szpitalu sieciowym przychodni nocnej i świątecznej pomocy. – Myślę, że obecnie Szpitalny Oddział Ratunkowy, czy też izba przyjęć nikomu nie kojarzy się dobrze. Tłumy ludzi, często fatalne warunki, i do tego  skrzyżowania dwóch strumieni pacjentów: z jednej strony ciężko chorzy, którzy czekają na przyjęcie do szpitala, a drugiej ci,  którzy z różnych powodów nie zdążyli do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Tak nie może dalej być. Dlatego wprowadzamy proste rozwiązanie: przy izbie przyjęć  czy SORZE  w każdym szpitalu sieciowym ma zostać zorganizowana przychodnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z której będą mogli skorzystać pacjenci z mniej poważnymi dolegliwościami. W ten sposób pacjenci w ciężkich stanach będą mieli szybszy dostęp do lekarza – wyjaśnił minister.  

Drugą ważną  zmianą jest to, że szpitale będą odpowiedzialne za pacjentów także, po ich wypisaniu z lecznicy. Dotychczas, przy wypisie  pacjenci otrzymywali zalecenie kolejnych specjalistycznych konsultacji lub rehabilitacji ale poradni musieli szukać na własną rękę. – To także zmieniamy. Każdy szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale także odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację – uzupełnił minister.

Po wprowadzeniu zmieni się też finansowanie.  Będzie się ono odbywało na zasadzie ryczałtu, który będzie uzależniony od efektywności szpitala. Z kolei te placówki, które z jakiś powodów nie znajdą się w sieci, będą mogły na dotychczasowych zasadach startować w konkursach i ubiegać się o kontrakty na świadczenia medyczne. 

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ