Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Miasto upora się z problemem braku miejsc w żłobkach?

czwartek, 26 września 2019 11:23 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

W przyszłym roku władze Kielc planują utworzyć ponad 100 nowych miejsc w żłobkach. Ma w tym pomóc rządowy program Maluch+.

Obecnie dla najmłodszych dzieci brakuje około 200 miejsc w żłobkach. Zdecydowanie lepsza sytuacja panuje w przedszkolach, gdzie w niektórych oddziałach jest nawet za mało dzieci. I to właśnie chcą wykorzystać urzędnicy. - Chcemy stworzyć oddziały w tych przedszkolach, gdzie jest mniej liczna rekrutacja. Jesteśmy po rozmowach z panią Wojewodą i mam nadzieję, że uda nam się stworzyć pięć dodatkowych oddziałów - informuje Marcin Różycki, prezydent Kielc.

Dzięki połączeniu przedszkoli i żłobków nie trzeba będzie myśleć o redukcji etatów. Dodatkowo miasto otwiera żłobek przy przedszkolu na ul. Szopena. Dzięki tym zabiegom w przyszłym roku w żłobkach może brakować około 50 miejsc, a nie 200 - jak to ma miejsce teraz.

Nowe oddziały żłobkowe to nie jedyna zmiana jaka czeka rodziców. Przypomnijmy, że od maja działa w Kielcach nowy system rekrutacji do żłobków. - Jego podstawową różnicą jest ciągły sposób rekrutacji.  Teraz rodzice mogą rekrutować dzieci cały czas, a nie tak jak wcześniej, tylko w określonym momencie. Ponadto jest ona prowadzona przez internet - tłumaczy Michał Różycki, wiceprezydent Kielc.

- Jest to duże udogodnienie dla zarówno dla rodziców, jak i dla dyrektorów placówek. Po zalogowaniu do systemu rodzice mają czas na to, aby uzupełnić dokumentację i dostarczyć ja do placówek. System wygeneruje ponadto aktualną listę rezerwową - podkreśla Dorota Chatys dyrektor Żłobka Samorządowego nr 13 w Kielcach.

Władze miasta starają się także szukać oszczędności w placówkach oświatowych. - Udało nam się przenieść część usług, które były realizowane na zewnątrz. Chodzi o RODO i usługi prawne. Dzięki temu wygenerowaliśmy spore oszczędności, rzędu 500 zł na jednostkę na miesiąc - dodaje wiceprezydent Kielc.

Natomiast w końcowej fazie testów jest oprogramowanie integrujące trzy inne systemy informatyczne dotyczące: obecności dzieci w przedszkolach, wyżywienia, komunikacji, z rodzicami oraz zarządzania dokumentacją. Zastąpi je jeden interfejs, co przełoży się na usprawnienie w zarządzaniu danymi oraz oszczędności. Oprogramowanie jest testowane w Przedszkolu Samorządowym   nr 25.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO