Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Miasto na Sycylii chce być partnerem Kielc

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Miasto na Sycylii chce być partnerem Kielc

Kielce / 11 stycznia 2019 / Tekst
fot. Wikipedia.org fot. Wikipedia.org

Saponara - niewielkie miasteczko na Sycylii chce zostać partnerem stolicy regionu świętokrzyskiego. W tej sprawie do Kielc przyjechała Barbara Kszczotek, która mieszka we Włoszech i w Kielcach.

Saponara jest to miasteczko turystyczne, położone w pasie górsko-morskim. Zamieszkuje je kilkanaście tysięcy osób. Skąd pomysł na współpracę z Kielcami? - To piękna malownicza miejscowość, ale trochę zapomniana przez włoski rząd. Miasteczko kultywujące tradycję. Takim znakiem rozpoznawczym jest karnawał, który jest tak barwny jak ten w Brazylii. Sycylijczycy jednak zupełnie nie umieją wykorzystywać pieniędzy unijnych, a w Polsce potrafią to robić. Chciałabym, żeby kielczanie pomogli w tej kwestii mieszkańcom Saponary. Z drugiej strony moglibyśmy zorganizować wymiany między uczniami z Polski i Sycylii. Myślę, że dla uczniów z Kielc podróż na Sycylię byłaby ciekawą przygodą - mówi Barbara Kszczotek, która w 2013 roku przeprowadziła się do Włoch.

Oprócz podjęcia współpracy w dziedzinie edukacji, kultury czy ekonomii, burmistrz Saponary chce zainteresować kielczan kupnem domów na Sycylii. - W tym regionie stoi wiele starych, opuszczonych domów. Burmistrz oferuje je za symboliczne jeden euro. Warunkiem jest odrestaurowanie domu - dodaje Barbara Kszczotek.

Obecnie przygotowywany jest list intencyjny, który trafi do władz Kielc. Sycylijczycy chcą także zainteresować współpracą z Kielcami miasto Mesyna, które leży 12 kilometrów od Saponary i liczy blisko 200 tysięcy mieszkańców.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna