Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Miasto chce wyburzyć dawny budynek BWA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Miasto chce wyburzyć dawny budynek BWA

Kielce / 15 marca 2018 / Tekst

Władze miasta prawdopodobnie zdecydują się wyburzyć dawny budynek Biura Wystaw Artystycznych, który mieści się przy ul. Leśnej. Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski widziałby tam nowoczesny, drewniany obiekt. Ma też rozwiązanie na nową siedzibę BWA przy Placu Artystów.

Skąd taki pomysł? Włodarz miasta zainspirował się drewnianym budownictwem podczas ostatniej konferencji Urban Future w Wiedniu. Było to spotkanie 5000 osób z 50 krajów świata związanych z zarządzaniem miastami. - To była najlepsza konferencja na jakiej byłem. Zaskoczyły mnie dwa aspekty. Pierwszy to słowa wypowiedziane przez doradcę urbanistycznego mera Paryża. Powiedział, że teraz nie sprzedaje się w Paryżu gruntów, tym którzy dają najwięcej pieniędzy, ale tym mającym najlepszy pomysł na zagospodarowanie terenu.  U nas jest to niemożliwe z prawnego punktu widzenia, ale jest to rozwiązanie warte uwagi. Druga rzecz, która mnie zaintrygowała to renesans budownictwa drewnianego z elementami nowoczesnej technologii. Jest na to moda we Francji, Danii czy Kanadzie, gdzie budują wysokie wieżowce z gotowych prefabrykatów - tłumaczy Lubawski.

Prezydent Kielc chciałby spróbować takich rozwiązań architektonicznych w dwóch miejscach. Pierwszym byłaby dawna siedziba BWA przy ul. Leśnej. - Obecny obiekt jest kompletnie niefunkcjonalny i chciałbym go wyburzyć. Szczególnie, że to miejsce jest zbyt cenne. Chciałbym ogłosić konkurs na koncepcję projektową, a później przetarg na wybudowanie i eksploatację. Wtedy łatwiej znajdziemy chętnych na ten budynek - wyjaśnia.

Przypomnimy, że sprawa dzierżawy tego obiektu ciągnie się od kilku lat. Już w 2011 roku Leszek Kumański chciał tam zrobić restaurację i galerię sztuki, ale zrezygnował. Później do ratusza zgłosiło się dwóch przedsiębiorców z podobnymi pomysłami. Miasto miało ogłosić przetarg, ale trzeba było zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. W międzyczasie jeden z zainteresowanych zrezygnował.

Prezydent Kielc ma też pomysł na nową siedzibę Biura Wystaw Artystycznych. Na ścianie od strony Pałacu Biskupów Krakowskich chciałby zbudować restaurację. - To powinna być szklana drewniana kopuła z dużą ilością zieleni. Powinna być też możliwość bezpośredniego wejścia do BWA - tłumaczy Lubawski.

ZOSTAW KOMENTARZ