Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Miasto chce walczyć ze smogiem edukacją i smogowozem

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Miasto chce walczyć ze smogiem edukacją i smogowozem

Kielce / 07 stycznia 2019 / Tekst

Program edukacyjny dla mieszkańców oraz smogowóz dla Straży Miejskiej - tak nowe władze miasta zamierzają w tym sezonie grzewczym walczyć ze smogiem. Nie zapowiada się za to na wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją publiczną w dni, gdy normy są przekroczone.

Urzędnicy obecnie pracują nad raportem wskazującym, w których częściach miasta poziom zanieczyszczenia jest największy. Kolejnym krokiem będzie opracowanie szerokiego programu edukacyjnego. - Będzie to duża kampania informacyjna. Chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców Kielc. Zamierzamy tłumaczyć w jaki sposób należy korzystać z pieców oraz jak pozyskiwać fundusze na różnego rodzaju programy związane z wymianami pieców - wyjaśnia Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc.

Dodatkowo pod koniec lutego w trakcie targów ENEX Nowa Energia władze miasta zorganizują ogólnopolską konferencje dotyczącą walki ze smogiem, na którą zaproszeni są minister nauki Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. - Będziemy zachęcać poprzez te targi naszych mieszkańców, żeby przyjechali i zorientowali się jaki piec wybrać lub czym palić. Nie poprawimy jakości powietrza w ciągu jednego roku, ale im więcej będziemy o tym mówić tym szybciej zlikwidujemy ten problem - dodaje pełnomocnik prezydenta.

Miasto razem z ościennymi gminami pracują też nad znalezieniem funduszy na zakup smogowozu dla Straży Miejskiej. To pojazd, który jest wyposażony w małe laboratorium. Dzięki temu można badać jaki jest skład powietrza w danym miejscu. Oprócz kieleckiej Straży Miejskiej ze smogowozu miałyby korzystać również służby z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Nie zapowiada się natomiast na wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją publiczną w dni, gdy normy jakości powietrza są przekroczone. - Kielce nie posiadają na razie polityki czystego powietrza w takim zakresie, żeby móc wprowadzić bezpłatny transport. Nie możemy też tak pochopnie podejmować decyzji, bo bezpłatny transport to koszt 60 tysięcy złotych na dzień. To spore pieniądze, z których trudno nam zrezygnować - tłumaczy Danuta Papaj.

ZOSTAW KOMENTARZ