Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Lubawski wygrywa, ale…

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Lubawski wygrywa, ale…

Kielce / 05 października 2018 / Tekst

W  sondażu przeprowadzonym na przełomie września i października przez Radio eM Kielce i Tygodnik eM wygrywa Wojciech Lubawski, a za nim plasuje się Bogdan Wenta. Różnica między kandydatami wynosi 7,73 punktu procentowego.

Sondaż przeprowadziliśmy w terminie 26 września-1 października na reprezentatywnej grupie 309 kielczan, uwzględniając poszczególne grupy wiekowe. Przy szacowaniu poparcia dla poszczególnych kandydatów wzięliśmy pod uwagę wskazania respondentów deklarujących udział w wyborach samorządowych, które przeprowadzone zostaną 21 października 2018 roku.  Ten sondaż zdecydowanie różni się od innych metodologią, głównie dlatego, że respondenci  oddawali w tym przypadku głosy całkowicie anonimowo. Nikt nie zadawał im pytań ustnie czy telefonicznie. Zamiast tego otrzymywali karty do głosowania, na których anonimowo zaznaczali kandydata, którego popierają a potem swój głos wrzucali do specjalnie przygotowanych zamkniętych skrzynek. Taka formuła najbardziej przypomina procedurę wyborczą , a ankietowany ma całkowitą wolność wyboru.

Na obecnie urzędującego prezydenta Wojciecha Lubawskiego zagłosowałoby 35,27 procent wyborców. Bogdan Wenta może liczyć na poparcie 27,54 procent kielczan. Trzeci w kolejności Piotr Liroy-Marzec zdobyłby 13,53 procent głosów. Z tych danych wynika, że należy się spodziewać drugiej tury. Dostaliby się do niej Lubawski i Wenta. Co istotne, wśród ankietowanych niemal 25 procent nie wie, na którego kandydata zagłosuje.

Wojciech Lubawski zdecydowanie prowadzi w grupie wyborców w wieku 60-75 lat i powyżej 75 lat. W pierwszej z nich zyskuje poparcie na poziomie 46,66 procent, podczas gdy Bogdan Wenta może liczyć na 21,66 procent. W drugiej przewaga obecnie sprawującego władzę prezydenta jest jeszcze większa i wynosi 56,66 procent w stosunku do 13,33 procent u kontrkandydata.

Bogdan Wenta jest faworytem u wyborców w wieku od 30 do 45 lat i od 45 do 60 lat. W pierwszej grupie gromadzi 31,7 procent głosów, a w drugiej 36,17 procent. Lubawski może liczyć odpowiednio na 24,39 procent i 34,04 procent.

Najmłodsi wyborcy, czyli ci w wieku 18-30 lat, stawiają zdecydowanie na Piotra Liroya-Marca, dając mu 46,66 procentowe poparcie. Drugie miejsce w sondażu zajmuje u nich Bogdan Wenta - 30 procent, trzecie i czwarte Artur Gierada i Marcin Chłodnicki - po 6,66 procent, a piąte Wojciech Lubawski - 6,33 procent. Stawkę zamyka Krzysztof Adamczyk z poparciem na poziomie 3,33 procent.

Piotr Wójcik

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna