Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Laserem w chorobę

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Laserem w chorobę

Kielce / 16 marca 2017 / Tekst

Sala przeznaczona do wykonywania krótkotrwałych zabiegów laserowych w znieczuleniu ogólnym została otwarta w Klinice Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Kielecka lecznica jest jednym z czterech najlepiej wyposażonych pod tym względem ośrodków w Polsce.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Zespolony w Kielcach dysponuje czterema różnymi laserami, dzięki którym można leczyć między innymi zmiany naczyniowe na skórze, schorzenia urologiczne, a także laryngologiczne i okulistyczne. Jak mówi profesor Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, do leczenia tego typu zmian niezbędny jest różnorodny, a zarazem bardzo kosztowny sprzęt. – Żeby móc skutecznie leczyć, trzeba mieć w pełni wyposażoną salę, a Kielce taką właśnie mają. To imponujące, a niektórych sprzętów wręcz zazdrościmy tej klinice. Na skompletowanie urządzeń trzeba pozyskać naprawdę bardzo duże pieniądze. Każde z nich to kilkaset tysięcy złotych. Tak wyposażona sala sytuuje kielecki ośrodek w jednym rzędzie z Łodzią, Gdańskiem i Warszawą – ocenia prof. Czauderna.

Zdaniem doktora Przemysława Wolaka, kierownika Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii, uruchomienie sali pozwoli przeprowadzać więcej zabiegów, a zarazem odciąży blok operacyjny, na którym dotychczas były one wykonywane. Na zabieg czeka między innymi sześcioletnia Paulinka. Jej mama, Agnieszka Kaleta mówi, że wiąże z tą terapią duże nadzieje. – Pierwszy przeprowadzaliśmy w styczniu. Efekty przerosły oczekiwania. Moją córkę czeka ich jeszcze wiele, ale jesteśmy dobrej myśli – mówi pani Agnieszka.

Szacuje się, że na usunięcie zmian naczyniowych przy pomocy laseroterapii czeka w Polsce nawet kilka tysięcy dzieci.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna