Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Koncert "Hungaricy" odwołany!

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Koncert "Hungaricy" odwołany!

Kielce / 18 marca 2019 / Tekst

Po apelu m.in. Platformy Obywatelskiej, SLD i KOD, prezydent Bogdan Wenta zdecydował się odwołaniu koncertu zespołu Hungarica, który miał się odbyć w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. 

Koncert zespołu Hungarica miał być jednym z wydarzeń towarzyszących Dniom Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, których gospodarzem w weekend będą Kielce. 

W niedzielę aktywiści i politycy skierowali list do włodarza miasta, w którym jasno sprzeciwiają się organizacji koncertu Hungaricy, ponieważ uważają, że "Władze Kielc nie powinny w żaden sposób wspierać wydarzeń, których uczestnikami są tak kontrowersyjni artyści. Nie ma naszej zgody na obecność treści faszystowskich w przestrzeni publicznej"

Powołują się na opinie przedstawicieli stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita - "Członkowie tego zespołu czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską, która została zdelegalizowana przez węgierski sąd za działalność naruszającą prawa mniejszości, antysemityzm i negowanie Holokaustu (…)".

Pod listem podpisali się Anarchistyczne Kielce, Izabela Złonkiewicz, Kod Region Świętokrzyski, Obywatele RP, Opozycja Uliczna Kielce, Partia Razem – Okręg Świętokrzyski, Platforma Obywatelska Okręg Świętokrzyski, SLD Świętokrzyskie, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Stowarzyszenie Polska Walcząca przeciw Faszyzmowi, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Stop Stereotypom, Wiosna – Świętokrzyskie.

Na list odpowiedzieli przedstawiciele stowarzyszenia Kieleccy Patrioci. - "W marcu 2016 roku Grupa Kieleckich Patriotów uczestnicząca w Narodowym Święcie Węgier, wzięła udział w organizowanym z tej okazji koncercie zespołu Hungarica. Przyjęcie naszej grupy zarówno przez zespół jak i uczestniczących w nim braci Węgrów na zawsze zapisze się w naszych sercach. Wspólnie odśpiewana pieśń o przyjaźni Polsko-Węgierskiej zrobiła na nas wielkie wrażenie. Członkowie zespołu w ramach podziękowania za nasze przybycie przekazali nam płytę ze swoimi podpisami. W sierpniu 2017 roku to zespół Hungarica zagościł w Kielcach, wraz z zespołem Pozytywka swój koncert zagrali na dziedzińcu Wojewódzkiego Domu Kultury, był to kolejny akt wspaniałej przyjaźni naszych państw, oraz został bardzo pozytywnie odebrany przez uczestniczących w nim mieszkańców naszego miasta. Cała twórczość zespołu i wszystkie koncerty są wspomagane przez Nemzeti Kulturalis Alap czyli węgierski Narodowy Fundusz Kultury. Jako Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci uważamy, że zespół Hungarica idealnie wpisuje się w ideę przyjaźni Polsko-Węgierskiej i apelujemy do Bogdana Wenty, Danuty Papaj oraz Kamila Suchańskiego o nieuleganie prośbom lewicowych środowisk i wsparcie koncertu."

Specjalnie dla Radia eM Kielce decyzję prezydenta skomentował członek stowarzyszenia Mateusz Machnicki. – Jak widać prezydent i jego środowisko uległo oskarżeniom różnych środowisk, które są znane z  prób rozbijania imprez patriotycznych. Nie wiem czy powodem nie jest to, że zespół Hungarica podczas koncertów w Polsce gra np. „Rotę” i może prezydent poczuł się tym repertuarem urażony. Uważam, że jest to skandal dyplomatyczny, ponieważ zespół jest wspierany przez Narodowy Fundusz Kulturalny Węgier będący jednostką publiczną. Odwołując koncert działa się więc nie dla dobra współpracy polsko-węgierkiej, ale przeciwko. To wstyd na całą Europę. Warto przypomnieć, że jednym z miast partnerskich Kielc jest dzielnica Budapesztu - dodaje.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna