Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Koleje i drogi w następnych latach. "Oby nie za dużo lotnisk"

piątek, 07 lutego 2014 14:22 / Autor: Maciej
Maciej

Zdaniem polityków działający przy Unii Europejskiej, województwo świętokrzyskie i Kielce nie zmarnowały poprzedniej perspektywy unijnej. – Chcemy dzięki tym funduszom dać zatrudnienie i uzyskać wzrost gospodarczy – zaznaczają politycy.

Przypomnijmy, że od czwartku w Kielcach trwa I Konwent Marszałków Województw, na którym poruszane są kwestie finansowania inwestycji w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020 ze szczególnym uwzględnieniem relacji łączących naukę z gospodarką. Zdaniem Janusza Lewandowskiego – komisarza Unii Europejskiej, nasz region dobrze wykorzystał poprzednią perspektywę. – Przejazd z Warszawy do Kielc mówi wyraźnie, że „siedmiolatka” nie została zmarnowana. Takie samo miałem wrażenie, kiedy jechaliśmy w kierunku Chęcin. Kielce nie rozminęły się ze swoją szansą. To stanowi zadatek na kolejną perspektywę. Potrzebny nam dowód, że Polska w pełni wykorzystuje fundusze unijne i przekłada te korzyści na wzrost gospodarczy oraz nowe miejsca pracy. 

W perspektywie starań Kielc o lotnisko w Obicach, kontrowersyjne wydają się być słowa Janusza Lewandowskiego na temat priorytetów komunikacyjnych na lata 2014-2020: – W tej „siedmiolatce” infrastruktura powinna zyskać standard europejski. Nie tylko drogowa, ale i kolejowa… Oby nie za dużo lotnisk.

– Kielce rzeczywiście dobrze odczytały znaki czasu w swoich wydatkach w poprzedniej perspektywie. Realizowała to, o co chodziło Brukseli. Konieczne było wydawanie pieniędzy nie tylko na drogi , ale również inwestycja w szare komórki. Atutem Polski jest udokumentowana umiejętność pokonywania swoich słabości, za co jesteśmy cenieni w europie – dodaje Marek Prawda – Ambasador RP przy Unii Europejskiej.

Z kolei marszałek Adam Jarubas podczas rozmowy wskazywał na inteligentne specjalności regionu i potrzebę inwestowania naukę. W obradach udział wzięli marszałkowie 16. województw, oraz wicepremierzy Elżbieta Bieńkowska i Janusz Piechociński, Komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu Janusz Lewandowski czy ministrowie: nauki i szkolnictwa wyższego oraz pracy i polityki społecznej.  

W sumie w województwie świętokrzyskim odbędą się jeszcze dwa posiedzenia. W dniach 9-11 kwietnia w Busku-Zdroju, omawiane będą sprawy dotyczące tematów zdrowia, 28-30 maja w Sandomierzu posiedzenie dotyczyć będzie  turystyki.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO