Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Kobiety Niepodległe – wystawa na Wzgórzu Zamkowym

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Kobiety Niepodległe – wystawa na Wzgórzu Zamkowym

Kielce / 02 maja 2018 / Tekst

Kobiety pomagające powstańcom, łączniczki Armii Krajowej, czy wywiadowczynie – to tylko niektóre bohaterki wystawy „Kobiety Niepodległe”, której otwarcie miało miejsce 2 maja na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach.

Natalia Żurawska-Michałowa, jedna z kobiet przedstawionych na wystawie, we wrześniu 1939 roku zgłosiła się jako sanitariuszka do Szpitala św. Aleksandra w Kielcach. W październiku została nauczycielką w szkole w Łopusznie. Postawiła sobie za cel ochronę biblioteki szkolnej przed niemieckim okupantem. W 1940 roku wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a potem do Armii Krajowej i przyjęła pseudonim „Hanka”. Była wywiadowczynią i łączniczką, jednocześnie łącząc to z tajnym nauczaniem. Po wojnie, prześladowana za działalność w podziemiu niepodległościowym.

Takich pięknych życiorysów na wystawie jest wiele. Jolanta Białek, kierownik działu edukacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, a jednocześnie współautorka ekspozycji podkreśla wybitne zasługi kobiet w historii Kielc.  – Historia, której się uczymy jest historią „męską”. Szukając materiałów na temat kielczanek zasłużonych dla naszego miasta okazało się, że jest ich bardzo dużo. Postanowiliśmy wtedy o stworzeniu wystawy, która pokaże historię bardzie „kobiecą”. Spójrzmy choćby na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Wszyscy wiemy, że w 1914 roku do Kielc wkroczył Józef Piłsudski i jego Pierwsza Kompania Kadrowa. Mało kto jednak wspomina o młodych wywiadowczyniach, takich jak kobieta-szpieg Zofia Zawiszanka, które torowały drogę Piłsudskiemu. Wystawa prezentuje również sporo lekarek, nauczycielek i właścicielek szkół żeńskich. Kobiet o różnym charakterze i poglądach – powiedziała Jolanta Białek.

Do odwiedzenia Wzgórza Zamkowego zachęca jego dyrektor, Rafał Nowak, który wskazuje na walor edukacyjny wystawy. – Jej celem jest przypomnienie wybitnych postaci kobiet związanych z Kielcami, zajmujących się różną działalnością. To panie, które odcisnęły swoje piętno na historii naszego miasta. Część z nich ma swoje ulice w naszym mieście, jednak niestety zdarza się, że mieszkańcy nie znają patronek swoich ulic. Dlatego wystawa jest tak ważna. Ponadto, w tym roku świętujemy również stulecie przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce, więc w taki sposób chcemy uhonorować tak szczególną rocznicę – przypomina Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

Wystawę odwiedzili już pierwsi mieszkańcy Kielc. Jeden z nich ze zdumieniem odkrył, że jedną z bohaterek jest jego znajoma z czasów młodości. – Bardzo chciałem poznać historię tych dzielnych kobiet i dzięki temu wydarzeniu mam taką okazję. – dodał.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających przez najbliższy miesiąc.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna