Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Kielecka młodzież zgłębiała lokalną historię

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Kielecka młodzież zgłębiała lokalną historię

Kielce / 26 kwietnia 2018 / Tekst

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej współorganizował dla uczniów rajd śladami ważnych wydarzeń historycznych. Młodzi ludzie odwiedzili między innymi Cmentarz Partyzancki, Wojewódzki Dom Kultury czy kielecką katedrę.

Historycy ze Wzgórza Zamkowego dokładają swoją cegiełkę zarówno do kształtowania świadomości narodowej, jak i poczucia przynależności do Małej Ojczyzny. Dlatego organizowane są wędrówki po ważnych miejscach, które w zasadzie znajdują się w naszym najbliższym sąsiedztwie. Głównym punktem wycieczki był pomnik patriotów rozstrzelanych w 1944 roku, który znajduje się u podnóża Karczówki. Tam też odbyła się krótka uroczystość. - Każde miejsce pamięci jest ważne, tak jak to, oznaczone pomnikiem, gdzie kilka osób zostało rozstrzelanych w czasie wojny. Na takiej podstawowej wiedzy o jednym fakcie, jakimś szczególe buduje się tożsamość człowieka, który wie, że mieszka w miejscu, które także jest znaczone krwią – mówi Marek Maciągowski, dyrektor OMPIO.

Lekcję historii w terenie docenili jej uczestnicy. - Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy. Nie wiedzieliśmy, że w Kielcach jest tyle historycznych pomników. Szczególnie interesująca jest wystawa w OMPIO. Lekcja w terenie jest dużo ciekawsza niż taka w ławce – przyznali uczniowie uczestniczący w rajdzie.

Podobne rajdy organizowane były w poprzednich latach. Za każdym razem odbywają się one w kwietniu, czyli w miesiącu pamięci narodowej.

ZOSTAW KOMENTARZ