Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kieleccy strażacy kupią nowoczesny samochód do ratownictwa wodnego

poniedziałek, 15 czerwca 2020 15:29 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach kupi nowoczesny, specjalistyczny samochód ratownictwa wodnego. Na ten cel otrzymała ponad pół miliona złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Samochód będzie służył strażakom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach do działań związanych z ratownictwem wodnym oraz z zabezpieczeniem przed skażeniem substancjami niebezpiecznymi, które znajdą się w akwenach wodnych na skutek różnych zdarzeń losowych.

– Samochód ratownictwa wodnego to jednostka, która w naszym rejonie, gdzie mamy wiele zbiorników wodnych, jest niezbędna. Takie działania są dla nas bardzo ważne i są również wspierane przez Ministerstwo Klimatu oraz parlamentarzystów – mówi  Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, podkreśla, że ratownictwo wodne wymaga specjalistycznego sprzętu. –  Pojazd użytkowany dotychczas przez jednostkę z Kielc nie spełnia wymagań nowoczesnego ratownictwa, a nowy samochód pozwoli nam skutecznie udzielać pomocy tym wszystkim, którzy jej wymagają. PSP zajmuje się również ratownictwem ekologicznym i wielokrotnie siły i sprzęt był wykorzystywany w działaniach mających na celu ochronę środowiska wodnego. Tylko w ostatnich dwóch latach ze sprzętu ratownictwa wodnego korzystaliśmy 40 razy – informuje komendant Ciosek.

umowa psp

W podpisaniu umowy uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści.

– Widzimy jak ciężko pracują nurkowie straży pożarnej i ten samochód będzie im na pewno niezwykle pomocny. Życzę jednak, żeby mimo wszystko był wykorzystywany jak najrzadziej – stwierdził poseł Andrzej Kryj.

– Coraz częściej spotykamy się z różnymi sytuacjami kryzysowymi, a aura płata nam różnego rodzaju figle, dlatego takie narzędzie w ręku świętokrzyskich strażaków będzie na pewno dobrze wykorzystane, służąc mieszkańcom, ochronie ich zdrowia, życia i mienia – dodał senator Krzysztof Słoń.

Samochód będzie kosztował ponad milion złotych, z czego 550 tysięcy złotych zostało dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Pojazd ma być kupiony jeszcze w tym roku.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO