Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»„Kielce Seniorom” już od czwartku

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

„Kielce Seniorom” już od czwartku

Kielce / 09 października 2019 / Tekst
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

W najbliższy czwartek rozpocznie się I edycja międzynarodowego, trzydniowego wydarzenia pod nazwą: „Kielce Seniorom”. Tego dnia prezydent Bogdan Wenta wręczy seniorom klucze do miasta.

To właśnie Rynek będzie sercem seniorskiego święta w trakcie pierwszego dnia. Od rana do późnych godzin popołudniowych na specjalnie ustawionej scenie zaprezentowany zostanie bogaty program artystyczny, podczas którego zobaczymy m.in. występy wokalno-taneczne, występy dzieci i seniorów ze świetlic środowiskowych oraz inscenizację znanego wszystkim wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima.

- Hasłem przewodnim wydarzenia jest „60+ to nie wiek. To styl życia” i zachęcam Państwa do aktywnego udziału w programie. Kielczan proszę o właściwą i życzliwą postawę wobec osób starszych, a także o przekazanie Waszym bliskim i znajomym seniorom informacji o adresowanym do nich wydarzeniu. Życzę Państwu pozytywnych wrażeń, owocnych dyskusji i miłych spotkań. Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami w zakresie budowania przestrzeni oraz atmosfery przyjaznej seniorom w naszym mieście – podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

W piątek odbędzie się „Międzynarodowa Konferencja ds. Bezpieczeństwa Seniora”. Zaproszeni oficerowie będą dyskutować i wymieniać się informacjami o strukturze przestępczości w Europie oraz metodami działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osób starszych. Udział w wydarzeniu potwierdzili już funkcjonariusze różnych służb z województw ościennych, a także z zagranicy – Winnicy i Gotha, które są miastami partnerskimi Kielc. Międzynarodowym partnerem merytorycznym będą oficerowie policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej. Istotnym partnerem będzie odpowiednik polskiego CBPŚ z Erfurtu - stolicy landu Turyngia w Niemczech.

Specjalnie dla seniorów z Kielc i innych miast tego dnia odbywać się będą kolejne wydarzenia kulturalne oraz artystyczne – miejscem wspólnej zabawy ponownie będzie scena zlokalizowana na kieleckim Rynku.12 października środek ciężkości wydarzenia przeniesiony zostanie do Targów Kielce, gdzie od godz. 10 trwać będą Międzynarodowe Targi Seniora. Tu na zwiedzających czeka bogata oferta produktów i usług przygotowana przez wystawców, a także program wypełniony atrakcjami. 

Zaplanowano między innymi: bezpłatne badania i konsultacje, zajęcia fitness, kurs NordicWalking, naukę tańca towarzyskiego, warsztaty, wykłady i prelekcje, pokaz mody, spotkanie z gwiazdą serialu „M jak Miłość” – Teresą Lipowską, występy artystyczne znanych i lubianych zespołów wokalno-tanecznych, dyskotekę z DJ WIKĄ i wiele innych atrakcji. Ponadto swoją ofertę przedstawią polscy i zagraniczni wystawcy reprezentujący m.in.: uzdrowiska i sanatoria, hotele, biura podróży, domy seniora, domy opiekuńczo-lecznicze, producenci i dystrybutorzy sprzętu rehabilitacyjnego oraz nowoczesnych systemów opiekuńczo-ratunkowych, jak również firmy z branż: medycznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i sportowej odzieżowej.Udział w każdym punkcie programu jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie: www.kielceseniorom.pl.

„Kielce Seniorom” to pionierskie w skali kraju wydarzenie scalające miejską politykę prosenioralną, biznes targowy i działania służb mundurowych. Kieleckie Dni Seniora są największym zorganizowanym dotychczas w naszym mieście wydarzeniem adresowanym przede wszystkim do osób w wieku 60+. Są współorganizowane wspólnie z Targami Kielce. Koncepcja eventu wynika z troski Prezydenta Miasta Kielce o seniorów naszego miasta, a jednocześnie jest odpowiedzią na europejskie wskaźniki demograficzne informujące o procesie starzenia się populacji naszego kontynentu. 

W odpowiedzi na zachodzące zmiany demograficzne, Unia Europejska wprowadziła pojęcie „srebrnej gospodarki” (ang. silvereconomy), związane z działalnością gospodarczą ludności w wieku 50+ oraz jej wpływem na różne sektory gospodarki narodowej. Miasto Kielce, nie pozostając obojętnym na statystyki demograficzne, postanowiło w ramach wydarzenia „Kielce Seniorom” połączyć miejską politykę prosenioralną, mającą na celu poprawę jakości życia osób starszych w naszym mieście, biznes targowy i działania służb mundurowych nakierowane na bezpieczeństwo seniorów.

HARMONOGRAM

Występy artystyczne – Rynek, 10.10.2019 r. (czwartek)

10.00-10.45 Występ wokalno-taneczny grupy „Passionata” – K.S. Jeziorańskiego

10.45-11.00 Występ wokalny – występy dzieci i seniorów z Sieci Świetlic Środowiskowychi Ośrodków Wsparcia dla Rodzin „4-Kąty”

11.00-11.30 Występ wokalny Małgorzaty Siemieniec

11.30-12.00 Występ artystyczny zespołu wokalno-instrumentalnego „Kontury”

12.00-12.15 Występ wokalny duetu Teresy Mróz oraz Jolanty Wdowczyk – działający przy jednostce wojskowej na Bukówce

12.15-13.00 Quizy, gry, zabawy – K.S. Kostki

13.00-13.20 Wręczenie kluczy przez Pana Prezydenta oraz rozdawanie laurek i kwiatów dla przybyłych seniorów

13.20-13.55 Występ artystyczny zespołu wokalno-instrumentalnego „Kontury”

13.55-14.15 Postępowanie w stanach zagrożenia życia (krótka charakterystyka) – pielęgniarka – Ośrodek WsparciaDziennego dla Osób Chorych na Alzheimera

14.15-15.00 Występ wokalno-taneczny grupy „Passionata” – K.S. Jeziorańskiego

15.00-16.00 Tango dla Seniora I – Kieleckie Centrum Kultury

16.00-16.15 Inscenizacja „Rzepka” J. Tuwim – K.S. Naruszewicz

16.15-17.45 Występy dzieci i seniorów z Sieci Świetlic Środowiskowych i Ośrodków Wsparcia dla Rodzin „4-Kąty”

 

Występy artystyczne – Rynek, 11.10.2019 r. (piątek)

10.00-10.20 K.S. Hoża + K.S. Konopnickiej – występ wokalny, Małgorzata Biesaga + seniorzy

10.20-10.40 „Ustąp babci miejsca” K.S. Naruszewicza – występ wokalny

10.40-11.15 „Klub młoda i wolna strefa” – K.S. Naruszewicza – występ artystyczny

11.15-11.35 Grupa wokalna „Tu i teraz” Uniwersytet III Wieku – prezes Elżbieta Iwan

11.35-11.55 Kabaret „Trzeci Bieg” Uniwersytet III Wieku – prezes Elżbieta Iwan

11.55-12.15 Grupa wokalna „Czerwone Berety” – K.S. Krzemionkowa

12.15-12.45 Quizy, gry, zabawy – K.S. Kostki

12.45-13.15 Prezentacja artystyczna seniorów – recytacje wierszy K.S. Jeziorańskiego

13.15-13.35 Grupa wokalna „Cantare” Uniwersytet III Wieku – prezes Janina Łucak

13.35-13.50 Występ wokalny – duet Janina Łucak z córką

13.50-14.10 Występ artystyczny – Wolontariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach

14.10-14.30 NordicWalking – instruktaż – K.S. Naruszewicza

14.30-15.10 Polskie Pieśni Ludowe i Patriotyczne – Kieleckie Centrum Kultury

15.10-15.30 Tango dla seniora II – Milonga Sin Rumbo – Kieleckie Centrum Kultury, Anna Żelazo, Paweł Cheda

15.30-16.30 Występy dzieci i seniorów z Sieci Świetlic Środowiskowych i Ośrodków Wsparcia dla Rodzin „4-Kąty”.ZOSTAW KOMENTARZ