Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Kielce pamiętały o Niezłomnych

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Kielce pamiętały o Niezłomnych

Kielce / 01 marca 2019 / Tekst

Kielczanie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się przy Pomniku Armii Krajowej na Skwerze im. Stefana Żeromskiego. – Żołnierze powstania antykomunistycznego dla wielu byli przykładem niezłomności, źródłem nadziei i wiary w ostateczne zwycięstwo – pisał w liście do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.30 od odegrania Hymnu Państwowego i wciągnięcia na maszt Flagi Narodowej. Następnie Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. – Wyklęci, gdy Polska w efekcie pojałtańskiego porządku znalazła się w strefie wpływów sowieckiej Rosji uznali, że dla nich wojna skończyć się nie mogła. Ich postawa była znakiem oporu dla Polaków, którzy nie tylko udzielali im schronienia i wsparcia, ale sami również, choć w inny sposób, sprzeciwiali się narzuconej siłą władzy – pisał prezydent. – Przyszliśmy tutaj złożyć hołd żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego – dodała wojewoda.

Do zgromadzonych na Skwerze im. Stefana Żeromskiego przemówiła również dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. – Historia Wyklętych pokazuje różne aspekty: ich odwagi, męstwa, ale też pokazuje terror komunistyczny i system totalitarny. Wiemy, że podziemie niepodległościowe liczyło prawie 250 tysięcy ludzi, zaś ok. 20 tysięcy osób walczyło w lasach. Przez obozy i więzienia przeszło prawie 1,5 miliona ludzi. O historii wielu z nich nigdy się już nie dowiemy. IPN rozpoczął swoje badania, przywracał pamięć i biogramy. Mamy na swoim koncie wiele publikacji, które pozwoliły nam na dotarcie do miejsc i ludzi oraz dały szanse na ekshumacje i godne upamiętnienie Wyklętych – wyjaśniała.

Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Mirosław Gębski, starosta kielecki, czy pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, ale również parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Krzysztof Słoń, posłanka Maria Zuba oraz wiceminister Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która odczytała list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. – Pomimo tego, że Żołnierze Niezłomni zostali zakopani w bezimiennych grobach to jednak stali się ziarnem. Wokół nich jednoczy się dziś nasza wspólnota narodowa – mówiła wiceminister Krupka.

Po okolicznościowych przemówieniach specjalną modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych odmówił ks. Dariusz Jarliński, wikariusz Kościoła Garnizonowego pw. NMP Królowej Polski w Kielcach. Następnie, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy Pomniku Armii Krajowej. Na koniec, orkiestra wykonała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna