Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Kielce mają problem ze sprzątaniem. Władze szukają pieniędzy

wtorek, 24 września 2019 18:09 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Władzom Kielc brakuje pieniędzy na sprzątanie miasta i łatanie dziur w drogach. Ratusz szuka funduszy, a zlecenia dla Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni zostały wstrzymane.

Od początku września pracownicy miejskiej "zieleni" nie zajmują się koszeniem trawy, grabieniem liści, czyszczeniem z piachu kieleckich ulic. Nie łatają także dziur w drogach. Na te wszystkie zadania RPZiUK otrzymywał zlecenia od Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

W tym momencie na obsługę zadań związanych ze sprzątaniem miasta brakuje 750 tysięcy złotych. Jednak kwota urośnie, bowiem za kilka miesięcy rusza "akcja zima" i miejskie służby mają znacznie więcej pracy. Wiceprezydent Kielc, Arkadiusz Kubiec zapewnia, że środki znajdą się w najbliższym czasie. - Próbujemy wygospodarować fundusze. Trwają prace przy przesuwaniu pieniędzy pomiędzy wydziałami. Mogą być delikatne poślizgi, ale nie ma możliwości, żeby w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa życia mieszkańców nie zostały wykonane niezbędne prace - podkreśla Arkadiusz Kubiec.

Sprawa ma także związek z niejasną przyszłością Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Ratusz chce zmienić sposób rozliczenia z miejską spółką. Urzędnicy argumentują to tym, że często dowiadywali o wartości zamówień po ich wykonaniu. Z kolei część radnych zastanawia się czy władze miasta powinny zlecać wszystkie zadania RPZiUK. Chcą, żeby na sprzątanie miasta były ogłaszane przetargi.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO