online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Kielce europejską stolicą sportu?
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Kielce europejską stolicą sportu?

Kielce / 16 sierpnia 2017 / Tekst
fot. Piotr Michalec fot. Piotr Michalec

Stolica województwa świętokrzyskiego będzie kandydować do nagrody Europejskiego Miasta Sportu 2018. – To piękny tytuł. Już wyobrażam sobie jak będziemy nim witać naszych gości na rogatkach naszego miasta – mówi prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. 

Nagroda przyznawana jest od 1999 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Stolic Sportowych oraz Komisję Europejską. - Pracujemy nad tym wyróżnieniem od kilku miesięcy. Musieliśmy odpowiedzieć na pytania dotyczące polityki prospołecznej, infrastruktury, klubów sportowych, czy organizacji wydarzeń. Teraz, gdy już złożyliśmy aplikację, czekamy na wizytę międzynarodowej komisji – mówi inicjator kandydatury Kielc, europoseł Bogdan Wenta.

Wizyta delegacji z Brukseli zapowiedziana jest na środę i czwartek. Urzędnicy będą oceniać m.in. infrastrukturę sportową. - Kielce reprezentują sobą siłę sportową. Mamy cztery drużyny ekstraklasowe, ale również inne sporty stoją na bardzo wysokim poziomie. Mówię tu o lekkiej atletyce, łucznictwie czy boksie. Możemy się też pochwalić organizacją wielu dużych imprez sportowych. Dzisiaj wytężymy swoje siłę i udowodnimy Kielce stoją sportem. To piękny tytuł, już wyobrażam sobie jak będziemy nim witać naszych gości na rogatkach naszego miasta. Mamy nadzieję, że uzyskamy jak najlepszą ocenę i jesienią otrzymamy tę prestiżową nagrodę – mówi Wojciech Lubawski.

Oprócz prestiżu wyróżnienie pozwoli na łatwiejszy dostęp do projektów unijnych związanych z promocją poprzez sport. Dotyczy to jednak tylko środków na sport amatorski. – Możemy też wspólnie występować do pewnych projektów z innymi sportowymi miastami – dodaje Wenta.

Kielce aplikują do nagrody w przedziale 200-300 tysięcy mieszkańców. Tytuł przyznawany jest też w kategorii od 500 tysięcy mieszkańców. W 2008 roku otrzymała go Warszawa. W ostatnich latach europejskimi stolicami sportu były Turyn, Cardiff oraz Antwerpia. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna