STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Kielce europejską stolicą sportu?

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Kielce europejską stolicą sportu?

Kielce / 16 sierpnia 2017 / Tekst
fot. Piotr Michalec fot. Piotr Michalec

Stolica województwa świętokrzyskiego będzie kandydować do nagrody Europejskiego Miasta Sportu 2018. – To piękny tytuł. Już wyobrażam sobie jak będziemy nim witać naszych gości na rogatkach naszego miasta – mówi prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. 

Nagroda przyznawana jest od 1999 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Stolic Sportowych oraz Komisję Europejską. - Pracujemy nad tym wyróżnieniem od kilku miesięcy. Musieliśmy odpowiedzieć na pytania dotyczące polityki prospołecznej, infrastruktury, klubów sportowych, czy organizacji wydarzeń. Teraz, gdy już złożyliśmy aplikację, czekamy na wizytę międzynarodowej komisji – mówi inicjator kandydatury Kielc, europoseł Bogdan Wenta.

Wizyta delegacji z Brukseli zapowiedziana jest na środę i czwartek. Urzędnicy będą oceniać m.in. infrastrukturę sportową. - Kielce reprezentują sobą siłę sportową. Mamy cztery drużyny ekstraklasowe, ale również inne sporty stoją na bardzo wysokim poziomie. Mówię tu o lekkiej atletyce, łucznictwie czy boksie. Możemy się też pochwalić organizacją wielu dużych imprez sportowych. Dzisiaj wytężymy swoje siłę i udowodnimy Kielce stoją sportem. To piękny tytuł, już wyobrażam sobie jak będziemy nim witać naszych gości na rogatkach naszego miasta. Mamy nadzieję, że uzyskamy jak najlepszą ocenę i jesienią otrzymamy tę prestiżową nagrodę – mówi Wojciech Lubawski.

Oprócz prestiżu wyróżnienie pozwoli na łatwiejszy dostęp do projektów unijnych związanych z promocją poprzez sport. Dotyczy to jednak tylko środków na sport amatorski. – Możemy też wspólnie występować do pewnych projektów z innymi sportowymi miastami – dodaje Wenta.

Kielce aplikują do nagrody w przedziale 200-300 tysięcy mieszkańców. Tytuł przyznawany jest też w kategorii od 500 tysięcy mieszkańców. W 2008 roku otrzymała go Warszawa. W ostatnich latach europejskimi stolicami sportu były Turyn, Cardiff oraz Antwerpia. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna