Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Nie wiesz, od czego masz alergię? Specjalista wyjaśnia...

środa, 22 lipca 2020 10:12 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

W Kielcach alergików nie brakuje, podobnie jak roślin, które pyląc, potęgują objawy. Na które z alergenów chorzy są teraz najbardziej narażeni? Sprawdziliśmy.

– Nadal mocno pylą  trawy. W tym roku szczególnie należy zwrócić na nie uwagę. W mniejszym stopniu aktywny jest szczaw. Przez cały lipiec i sierpień na pewno odczuwalna będzie pokrzywa.  Ważnym i częstym alergenem jest też bylica, której pylenie już się rozpoczęło. Ta roślina często wchodzi w reakcje krzyżowe z różnymi pokarmami i najbardziej da się we znaki w drugiej połowie lipca i początkiem sierpnia. Niedługo zaczną się także pleśnie cladosporium i alternaria, które będą obecne już na pewno przez cały przyszły miesiąc – informuje Zbigniew Bajor, alergolog.

Specjalista poleca śledzenie mapy natężenia pyleń i systematyczne zażywanie medykamentów zgodnie z zaleceniami lekarza.

– Pewnych alergenów nie da się uniknąć, bo są one obecne w powietrzu, ale istnieją miejsca, gdzie ich stężenie jest większe. Przebywanie wśród nich może nasilić objawy alergiczne górnych dróg oddechowych. Najgorzej jest u astmatyków, bo objawy te mogą zejść na dolne drogi oddechowe, co może powodować duszności i zdecydowane pogorszenie jakości  życia, dlatego należy od nich stronić – mówi Zbigniew Bajor.

Najskuteczniejszym leczeniem alergii, oprócz objawowego, jest odczulanie. Tam, gdzie nie ma ku niemu przeciwwskazań i istnieje ewidentny związek objawów z alergenami, najkorzystniej przyjąć szczepionkę w celu przestrojenia układu immunologicznego.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO