Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Jutro startuje dworzec i nowa siatka połączeń autobusowych. ZTM w obawie przed chaosem uruchamia infolinię

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 15:08 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Dzisiaj o północy dworzec autobusowy zostanie otwarty dla pasażerów. Jako pierwsze spod „spodka” wyjadą busy do Rzeszowa i Warszawy. Główna hala dworca czynna będzie w godzinach od 5 do 23. W nocy funkcjonować będzie położona na parterze poczekalnia nocna.

Przy okazji przebudowy z ul. Warszawskiej przeniesiony został punkt sprzedaży biletów ZTM. Obecnie znajduje się przy wejściu głównym dworca, od strony ul. Czarnowskiej. Aktywne wciąż pozostaną punkty przy Żytniej i Głowackiego.

Zmiany w rozkładach jazdy autobusów będą wprowadzane stopniowo. Od jutra na dworcu swoje kursy kończyć będą autobusy miejskie linii 10, 31, 32, 43 i 47. Z rozkładami sprzed pandemii wracają autobusy linii: 30, 34, 35 i 46. Dwie pierwsze kursować będą co 15, a dwie ostatnie co 10 minut. 

Na finalne rozkłady autobusów wpłyną konsultacje społeczne, przeprowadzone pod koniec sierpnia. Wśród ponad 800 zgłoszeń pojawiły się m. in. uwagi na temat zmian i zniknięcia niektórych linii.

- Propozycja zlikwidowania linii F i Z jadących na cmentarz, a w zamian pozostawienia jednego autobusu spotkała się z niezadowoleniem. Tymi liniami podróżują szczególnie osoby starsze, dlatego robimy krok w tył i przywracamy obie linie – mówi dyrektor ZTM Kielce, Barbara Damian.

Kontrowersje budzi także linia 35, jadąca na Podkarczówkę. Część mieszkańców chce, aby linia ta zahaczała o dworzec, ale wielu mieszkańców wolałoby, aby przejeżdżała przez ul. Paderewskiego. Władze pracują nad alternatywą, dyrektor ZTM nie ukrywa jednak, że chciałaby wprowadzenia nowej trasy, argumentując, że to pozwoliłoby linii 35 kursować co 5 minut. Prawdopodobnie na Paderewskiego zostanie skierowana inna linia.

Z dworca korzystać będą także prywatni przewoźnicy. Od jutra spod „spodka” wyjadą busy przewoźników: Chris-trans, Platers, Arizona, Spiderbus, Majchrak, Marco Polo, Darjan, Neobus, PKS Ostrowiec Świętokrzyski i Sindbad. Kolejnych 25 czeka na zezwolenie.

Nie wszyscy przewoźnicy prywatni zdążyli zgłosić zmiany w kursach i niektóre firmy wciąż wyjeżdżać będą z ulicy Żytniej i Placu Niepodległości. W obawie przed chaosem Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił infolinię dla pasażerów. Informacje dotyczące kursowania autobusów i busów uzyskać można pod numerem 41 25 07 999 oraz na stronie dworzec.kielce.pl

Docelowa siatka połączeń zostanie przedstawiona do połowy września.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO