Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Koronawirus. Policja wdrożyła specjalne środki bezpieczeństwa

sobota, 14 marca 2020 16:39 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Czy obowiązki policjantów uległy zmianom w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa? Okazuje się, że mundurowym przybyło pracy, jednak zachowywanie podstawowych kwestii bezpieczeństwa pozwala na standardowe wykonywanie obowiązków.

Jak informowaliśmy już wcześniej, stróże prawa kontrolują osoby, które przechodzą kwarantannę.

- Policjanci wspierają służby sanitarne i odwiedzają tych, którzy powinni przebywać w odosobnieniu. Nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu - sprawdzają czy nie potrzebują oni pomocy i czy znajdują się tam gdzie powinni – wyjaśnia mł. asp. Damian Janus z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.

Najczęstszy kontakt z ludźmi mają policjanci z wydziałów prewencji.

- Każdy funkcjonariusz jest wyposażony w środki ochronne takie jak rękawiczki, maski czy gogle. Oprócz tego oczywiście preparaty do dezynfekcji, których używamy w razie potrzeby. Tego typu środki są w każdej jednostce policji – ogólnodostępne dla wszystkich pracowników – wyjaśniał funkcjonariusz.

Podstawowe czynności wykonywane przez policjantów – takie jak na przykład badanie alkomatem – są bezpieczne i pozostają bez zmian.

- Posiadamy alkomaty z wymiennymi ustnikami, są one od zawsze jednorazowe. Osoba, której stan trzeźwości sprawdzamy sama wyciąga nowy ustnik  z folii, więc mamy pewność, że nikt wcześniej z niego nie korzystał. Faktycznie są w użyciu jeszcze urządzenia bez ustników, w które dmucha się z pewnej odległości. Mamy zalecenie, by korzystać z nich jak najmniej, dlatego używamy tych z jednorazowymi ustnikami -  wyjaśnia młodszy aspirant Damian Janus.

Mundurowi przypominają, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, zalecane jest ograniczenie wizyt w jednostkach policji. Zgłaszając jakieś zajście, nie zawsze musimy stawić się osobiście na komisariacie. Do dyspozycji pozostają numery alarmowe 112 i 997, oraz aplikacja na telefon komórkowy „Moja Komenda”, którą można pobrać bezpłatnie i wyszukać w niej każdego dzielnicowego w kraju. Oprócz tego uruchomiony został portal http://euslugi.policja.pl/eu/ , który ułatwia komunikację z jednostkami policji.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO