Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Innowacyjny projekt w celu diagnozowania boreliozy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Innowacyjny projekt w celu diagnozowania boreliozy

04 grudnia 2018 / Tekst

Spółka Multi Knife we współpracy z firmą Artmedik będzie realizowała program badawczy w celu diagnozowania boreliozy stawowej. Do projektu mogą zgłaszać się pacjenci, którzy podejrzewają lub mieli w przeszłości kontakt z boreliozą oraz cierpią na objawy ze strony stawów. Proces kwalifikacji i rejestracji na badania odbywa się wyłącznie poprzez stronę internetową boreliozakielce.pl. Badania wykonywane są bezpłatnie.

Zmiany w stawach wywoływanych przez boreliozę są bardzo trudne do rozpoznania zarówno w badaniach obrazowych, jak i morfologicznych, natomiast pacjent bardzo cierpi.

-W projekcie mogą wziąć udział pacjenci z boreliozą lub osoby, które cierpią na bóle stawów. Takie bóle najczęściej różnią się od tych występujących przy zmianach zwyrodnieniowych. Zazwyczaj są bardzo ostre,  występują nocą  i dotyczą  wielu stawów - tłumaczy dr Arkadiusz Granek kierownik naukowy projektu "Borelioza". -Pierwszym etapem jest analiza danych pacjentów. Kolejnym wykonanie  testu Western Blot - jest to bardzo dokładne badanie wykrywające przeciwciała. W momencie gdy wynik testu wyjdzie pozytywnie i  na podstawie ankiety stwierdzimy występowanie boreliozy przejdziemy do trzeciego etapu - prowokacji. Jest to działanie prowokujące uwalnianie DNA boreliozy do stawów poprzez podanie antybiotyku. Ostatnim etapem będzie pobranie materiału genetycznego z kolana. Po tych działaniach dowiemy się czy pacjent rzeczywiście ma boreliozę stawową - tłumaczy specjalista.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania "Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwo Świętokrzyskie na lata 2014-2020.   

ZOSTAW KOMENTARZ