Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»I Forum Zdrowia Psychicznego w Kielcach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

I Forum Zdrowia Psychicznego w Kielcach

29 listopada 2018 / Tekst

W czwartek na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbyło się I Forum Zdrowia Psychicznego. Spotkanie miało na celu integrację środowisk zajmujących się osobami z problemami psychicznymi, lekarzy, terapeutów, nauczycieli akademickich, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz osób dotkniętych chorobą.

Pomysłodawcy poprzez zorganizowanie forum chcieli stworzyć platformę wymiany doświadczeń, oraz zbadać potrzeby zaistniałe w celu efektywniejszego wdrożenia systemu opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego.

-Pomysł zrodził się po Kongresie Zdrowia Psychicznego, który odbył się w Warszawie w maju 2017 roku. Ten kongres był przełomowy ponieważ inicjował zmiany, które obecnie zachodzą w psychiatrii w Polsce. Odchodzi się od modelu azylowego czyli izolowania chorych na rzecz wdrożenia psychiatrii środowiskowej - tłumaczy Beata Syzduł, jeden z organizatorów Forum Zdrowia Psychicznego w Kielcach. -Mamy nadzieję, że przez taki niewielki krok jakim jest dzisiejsze forum uda się także w Kielcach wprowadzić zmiany dotyczące zagadnień zdrowia psychicznego - dodaje organizatorka.

Województwo świętokrzyskie jest na drugim miejscu w kraju z najwyższym odsetkiem zaburzeń psychicznych. - Żyjemy w czasach bardzo intensywnych, gdzie jesteśmy narażeni na ciągły stres związany zarówno z życiem prywatnym jak i zawodowym, co często jest wynikiem różnego rodzaju problemów - podkreśla Renata Janik wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. -Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywą szerokiej współpracy samorządu województwa, samorządów powiatowych, zaangażowania różnych instytucji będziemy mogli wesprzeć osoby z problemami psychicznymi - dodaje wicewojewoda.

Inicjatorem wydarzenia jest Ośrodek Inspiracji Skrzydła, który działa przy Kościele Akademickim Jana Pawła II. W przedsięwzięcie włączyły się m.in. Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna